Eş Durumu Tayini Yapılamayan Personel Kurasız Atanacak

Eş Durumu Tayini Yapılamayan Personel Kurasız Atanacak

4/B ve 45/A'lı sözleşmeli sağlık personelinin eş durumu ataması kabul edilmiş ancak ataması yapılmamışsa kurasız olarak atanabilecek.

Boş Pozisyonlara Kurasız Atama Yapılacak
Sağlık Bakanlığı tarafından eş durumu tayinleri alındı ve yerleştirmeler yapıldı. Başvurusu kabul edilen personellerin tercihleri alındı ve yerleştirmeler yapıldı. Ancak başvurusu kabul edilmesine rağmen atanamayan personeller oldu. İşte bu kişiler için Sağlık Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı.

Eş durumu tayini için başvurusu kabul edilen ancak yerleşemeyen 4/B ve 45/A'lı sağlık personeli artık kura beklemeden yerleşebilecektir. Boş pozisyonlara kurasız yer değişikliği hakkı ile aile birliği sağlanacaktır. Eşi farklı kurumda kadrolu olarak çalışan sözleşmeli sağlık personelleri bu şekilde aile birliğini sağlayabilecektir. 
Yapılan mevzuat değişikliği ile 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ibaresi kaldırıldı. 4/B ve 45/A'lı çalışanların eş durumu tayinleri yeniden düzenlendi. 

Kurasız Atama Nasıl Yapılacak?
Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sözleşmeli personellerin eş durumu tayin başvurusu kabul edilmiş ancak ilan edilen pozisyon sayısı yetersizliğinden atama yapılmamış olabilir. işte bu durumda personelin aile birliği sağlanamamıştır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için mevzuat değişikliği yapıldı ve kurasız atama imkanı tanındı. 
Eş durumu başvurusu yapılan ilde boş kadro olması halinde, bir sonraki kura döneminde kurasız olarak atama yapılacaktır. Boş pozisyon yoksa da pozisyon ihdas edilmesinden sonraki kura döneminde atama yapılacaktır. Bu şekilde yapılan atamalarda kura çekilmeyecektir. Bu kişilerin ataması yapıldıktan sonra diğer personeller kura ile atanacaktır. 

Aile Birliği Sağlanacak
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bu değişiklik, sözleşmeli personelin aile birliğinin sağlanması için olumlu bir adımdır. Bu sayede eşler ayrı kalmayacak, çocuklar arada mağdur olmayacaktır. Bu düzenleme diğer kurumlara da örnek olmalıdır. Özellikle MEB personelleri aile birliği konusunda çok mağduriyet yaşamaktadır. Benzer düzenlemeler yapılarak tayin hakları sağlanmalıdır. 

Aile birliği sağlanan personel daha mutlu olacaktır ve işinde çok daha verimle çalışacaktır. Böylece iş verimi artacak ve emekten tasarruf sağlanacaktır. Tüm kurumlar personelinin aile birliğini sağlamalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.