1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı
Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı

Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan müjde! Ev hanımları isteğe bağlı sigorta yaptırarak sağlık sigortasından yararlanabilir ve emekli olabilir.

A+A-

Ne Kadar Prim Ödenir?
Ev hanımları geliri olmadığı için emekli olamayacağını düşünmektedir. Ancak emekli olmaları mümkündür. Evde el işi yaparak satan, az da olsa kazanç sağlayan kişiler emekli olabilirler. 

Sigortalı olmak isteyen ev hanımı SGK’ya başvuru yaparak isteğe bağlı sigortalılık başvurusunda bulunabilir. Primlerini düzenli olarak ödemeleri halinde emekli de olabilirler. Ödenecek olan primin alt ve üst sınırı bulunuyor. Ev hanımları ödeyebilecekleri miktarı seçerek primlerini yatırıyor. 

Alt sınırdan prim ödemek isteyenler brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar öderken, üst sınırdan ödemek isteyenler brüt asgari ücretin 6.5 katının yüzde 32’si kadar ödeme yapacaktır. 2019 yılı için ev hanımları ayda en az 815.6 lira, en fazla 5.321.1 lira prim ödeyebilir. 

Ödenen primin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için ödenen primdir. Kalan yüzde 12’lik kısım ise genel sağlık sigortası primidir. Primin ödenmesi halinde tüm bu haklardan yararlanılacaktır. 

Emekli Olma Şartları Nelerdir?
İsteğe bağlı sigorta ödeyenler Bağ-Kur’lu sayılırlar ve bu şekilde emekli olurlar. Bu yüzden 9 bin gün prim ödeyen ve 61 yaşını dolduran kişi emekli olacaktır. 

Evde el işi yapan ev hanımları ev hanımı sigortası yaptırabilir. Belirli işleri yapan hanımlar bu kapsamda emekli olabilir. Şartların sağlanması halinde emekli olunacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.