1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi
Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar emsal bir dava sonucu ev hanımları ve çalışmayan annelere emeklilik yolunu açabilecek bir karara vardıklarını söyledi. Yargıtay tarafından onanırsa çalışmadan kalan anneler bu süreleri borçlanarak emekli olabilecekler.

A+A-

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar emsal bir dava sonucu ev hanımları ve çalışmayan annelere emeklilik yolunu açabilecek bir karara vardıklarını söyledi.

Yargıtay tarafından onanırsa çalışmadan kalan anneler bu süreleri borçlanarak emekli olabilecekler. Ayrıca bu durum mahkumlar için de geçerli olabilecek. Nacar GSS ödemeyen vatandaşın da hastanelerde hizmet görebildiğini söyleyerek “SGK numarası olmayan herkesin en kısa sürede sigorta tahsis numarası alması gerektiğini” söyledi.

Emeklilik için ilk sigortalılık tarihinin baz alındığını belirten Nacar, sigorta numarası olmayan kesinlikle sigorta numarası alsın dedi.

Mahkumlar da Emekli Olabilecek
Bugüne kadar engelliler ve ev hanımlarının konuşulduğunu ama mahkumların konuşulmadığını ifade eden Nacar, mahkumların da isterlerse emekli olabileceklerini söylediler. İsteğe bağlı ödenebilecek olan primlerle tüm sosyal haklardan yararlanma imkanının bulunacağını belirten Nacar, daha yaşlı emekli olanın daha yüksek emekli maaşı aldığını söyledi.

Yaşlıların da yaşları dolunca yaşlılık maaşları için başvurması gerektiğini belirten Nacar, emeklilik süresi dolanların da bir an önce emekliye ayrılması gerektiğini belirtti. Engelliler ve mahkumlara emeklilik müjdesi verdi.

Çalışmayan Annelere Emeklilik
Avrupa’ya gitmiş olan ev hanımlarının orada kaldıkları süreleri borçlanarak emekli olduklarını belirten Nacar, bu durumun haksızlık olduğunu ve Türkiye’de yaşayan annelere de bu yolun açılması gerektiğini ifade etti. Bu konuda dava açtıklarını ve davanın Yargıtay’da olduğunu söyleyen Nacar umutlu olduklarını belirtti.

2018 SGK Devrimleri Yılı Olacak
FETÖ olayları nedeniyle SGK ile ilgili gelişmelerin ertelendiğini dile getiren Nacar, 2018 yılının tam anlamıyla sosyal güvenlikte devrim yolu olacağını ifade etti.

Eylül 2017 itibari ile birçok yasanın meclisten geçeceğini söyleyen Nacar, sigortalıyı düşük ücretten gösteren işverenin de suçlu olduğunu belirtti. Emekli maaşını belirleyen bu ödemelerin düşük gösterilmesi durumunda emekli olunduğunda maaşın da düşük olacağını söyledi.

Emekli maaşları çalışılan süre boyunca ödenen sigorta primlerine göre belirleniyor ve primler düşük maaş üzerinden ödenirse, emekli maaşı da düşük oluyor. Çalışamayan ev hanımlarına emeklilik ve diğer değişimlerle ilgili resmi işlemlerin meclisin açılmasından sonra gündeme geleceğinin müjdesini verdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum