1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Evde Bakım Parası Yatan İller ve Başvuru Şartları
Evde Bakım Parası Yatan İller ve Başvuru Şartları

Evde Bakım Parası Yatan İller ve Başvuru Şartları

Bakıma muhtaç yakınları için evde bakım parası yatan illere her ay düzenli olarak ödeme yapılmaktadır. Evde bakım parası almanın şartları neler?

A+A-

Evde Bakım Parası Nedir? Başvuru şartları neler?

Bakıma muhtaç yakını olan ancak maddi geliri yeterli olmayan kişilere evde bakım parası ödenir. Bunun için o evde ikamet eden kişilerin ortalama geliri hesaplanır. Bu miktar belirlenen sınırı geçmemelidir. İkinci şart ise hastanın bakıma muhtaç olmasıdır. Günlük yaşamsal aktiviteler olan yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını hasta kendi başına gideremiyor olmalıdır. Bu kriterler yönetmeliğe göre belirlenir ve sağlık raporları ile ispatlanır.

Sağlık raporunda hastanın en az yüzde 40 engelli olduğunun saptanması gerekir.

Evde bakım aylığı miktarı her sene değişmektedir. Seneden iki kez düzenleme yapılır. 1 Temmuz – 31 Aralık 2019 döneminde geçerli olan bakım parası aylık 1.383,03 liradır. Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve 2020 Ocak ayı dahil olmak üzere bu ücretten ödeme yapılır. Memur emeklilerine yapılan zam, evde bakım parası alanlara da yapılmaktadır.

Ödeme Nasıl Yapılıyor?
Evde bakım parası ödemeleri her ay düzenli olarak yapılır. Memur emeklisinin maaş ödemeleri ile aynı günde ödeme yapılır. Ödeme günleri ise aylık alanların doğum günlerine göre belirlenir. Her ayın biri ile beşi arasında ödeme yapılır. Evde bakım parası bayram gibi hallerde bayramdan önce ödenecektir. Evde bakım parası alan iller bu şekilde belirlenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum