Evlenenlere ve Evi Olmayanlara Devlet 82.000 TL Hibe Para Desteği Yapıyor

Evlenenlere ve Evi Olmayanlara Devlet 82.000 TL Hibe Para Desteği Yapıyor

Devlet konutu olmayan ve bekar olan vatandaşlara yönelik olarak destek ve hibe imkanları sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Konut hesabı ve çeyiz hesabı ile devlet evlenmeden ve ev almadan önce para biriktiren vatandaşlarına 68 bin lira hibe para desteği v

Devlet tarafından; İlk defa ev alacaklara sağlanan destek 2020 yılında yeniden değerleme oranı ile yükseltilirken evleneceklere devlet katkısı desteği de arttı. Yapılan yeni düzenlemeler ile 2020 yılında ilk defa ev alana devletten destek ve evleneceklere çeyiz desteği ödemesi toplamı 68 bin liraya ulaştı. 

Son dönemde devlet tarafından tasarrufun teşvik edilmesi amacı ile yeni düzenlemeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Bunlardan ikisi ise konut ve çeyiz hesabı olarak öne çıkıyor. Belirlenen bankalarda açılan konut hesabı ve çeyiz hesabı ile para biriktiren vatandaşlara belirlenen süre sonunda biriktirmiş oldukları para tutarı ve sistemde kaldıkları süreye göre belirli oranlarda hibe para desteği veriliyor.  

Peki Bu Hesaplar Nasıl ve Nerede Açılır?

Bu hesaplar Bankalar tarafından açılan devlet destekli tasarruf hesaplarıdır. Devlet bankaları başta olmak üzere çok sayıda banka tarafından açılmakta olup, kişinin kimlik belgesi ile beraber bankaya başvuruda bulunması yeterlidir.  

Evlenmek için para biriktiren çiftler 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda 11 bin liraya kadar devlet teşviki alırken eşlerin her birinin ayrı hesaplar açarak para biriktirmeleri durumunda alacakları para tutarı 22 bin liraya yükseliyor. Devletin evlenmek isteyen çiftlerin tasarruf etmelerini sağlamak amacı ile başlattığı konut hesabı için devlet desteği rakamı yükseldi. Açıklanan rakamlara göre; Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 36 - 47 Ay Para Biriktirenler İçin Devlet Katkısı Oranı % 20 Azami Katkı Tutarı 7.967,70 Lira  Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 48-59 Ay Para Biriktirenler İçin Devlet Katkısı Oranı % 22 Azami Katkı Tutarı 9.193,50 Lira  Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 60 Ay ve Üzeri Para Biriktirenler İçin Devlet Katkısı Oranı % 25 Azami Katkı Tutarı 11.032,20 Lira oldu.

Devlet Destekli Konut Hesabı 36 - 47 Ay Para Biriktirenler İçin Devlet Katkısı Oranı % 15, Azami Katkı Tutarı 24 bin 741 Lira, Devlet Destekli Konut Hesabı 48 - 59 Ay Para Biriktirenler İçin Devlet Katkısı Oranı % 18, Azami Katkı Tutarı 26 bin 645 Lira, Devlet Destekli Konut Hesabı 60 Ay ve Üzeri Para Biriktirenler İçin Devlet Katkısı Oranı % 25 Azami Katkı Tutarı 28 Bin 548 Lira olarak uygulanacak. 

Evlenecek olan çiftlerin bu hesabı ortak olarak açmaları durumunda yani iki kişinin konut hesabı açması durumunda devlet desteği 57 bin lira olarak gerçekleşecek.  

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum