1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evli Çiftlerden Biri Üçüncü Şahısla Birlikte Olunca Eş Tazminat Talep Edebilir mi?
Evli Çiftlerden Biri Üçüncü Şahısla Birlikte Olunca Eş Tazminat Talep Edebilir mi?

Evli Çiftlerden Biri Üçüncü Şahısla Birlikte Olunca Eş Tazminat Talep Edebilir mi?

Yargıtay tarafından yayımlandı, evlilik birliği devam ederken eşlerden biri ile evli olduğunu bilerek birlikte olan üçüncü kişiye karşı eş manevi tazminat talebinde bulunabilecek mi?

A+A-

Yargıtay Başkanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu kararı ile evlilik birliği devam ederken eşlerden biri ile evli olduğunu bilerek birlikte olan üçüncü kişiye karşı diğer eşin manevi tazminat tazminat isteminde bulunamayacağı yönünde oy çokluğuyla karar aldı.

Kararın gerekçesi özetle şöyledir; Yasal dayanağını Türk Medeni Kanunun 185. maddesinin 3. fıkrasından alan eşler arasındaki sadakat yükümlülüğü, evlilik biriliğinin taraflarını oluşturan eşlerin birbirine karşı ileri sürebilecekleri nispi bir hak olup eşler bu yükümlülüğün ihlal edilmemesini ancak birbirlerinden talep edebilirler.

Bu doğrultuda aile hukukunda evlilik birliğinin devamı sırasında eşlerden birinin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışına karşı diğer eşin başvurabileceği çeşitli hukuki yollar ve uygulanacak yaptırımlar düzenlenmiştir.
Bu yaptırımlardan biri olan düzenlemeye göre ‘Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olara uygun miktarda para ödenmesini isteyebilir’ şeklinde olup bu maddeye göre tazminat sadece kusurlu olan diğer eşten ve ancak boşanma davası ile birlikte istenebilir.

Bir kimsenin eşi tarafından aldatılmamayı isteme hakkı şeklinde herkese karşı ileri sürebileceği mutlak bir kişilik hakkı yasalarda yer almadığından, aldatma eylemine katılan üçüncü kişinin aldatılan eşin bir mutlak hakkını ihlal etmesi söz konu değildir.

Evlilik birliğinin tarafı olmayan ve dolayısıyla sadakat yükümlülüğü bulunmayan üçüncü kişinin eşler arasındaki evlilik sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklere uyma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Denilmek suretiyle içtihada yön verilmiş ve üçüncü kişiye karşı düğer eşin manevi tazminat talebinde bulunamayacağı yönünde karar vermiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.