1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. EYT İçin Farklı Teklifler
EYT İçin Farklı Teklifler

EYT İçin Farklı Teklifler

Tüketici Başvuru Merkezinden yapılan açıklamaya göre son bir yıl içinde TBMM’ye Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak onlarca yasa teklifi verildiğini ve tekliflerde farklı emeklilik uygulamalarının yer aldığını açıkladı.

A+A-

Meclise sunulan yasa teklifleri incelendiği zaman üç farklı yöntemin belirginleştiğini açıklayan Duman hangi teklif yasalaştığı zaman kimin nasıl etkileneceğini söyledi.

Hangi Şartlar Aranıyor
İlk yasa teklifine göre kadın için 50, erkek için 55 yaşını tamamlamış ve en düşük 3,600 gün hizmeti bulunan çalışanlar dikkate alındı. Bu yasa teklifi 2019 yılı içinde kabul edilmesi durumunda, 1969 yılı ve öncesinde doğan 3,600 günlük hizmeti bulunan kadınlar ile 1964 yılı ve öncesinde doğmuş erkekler yararlanacak. Bu uygulamaya göre, SGK ilk giriş zamanları 08.09.1999 ve öncesinde olanlar bu yasadan faydalanabilecek.

İkinci yasa teklifinde ise yaş haddi dışında kalan fakat diğer şartları yerine getiren çalışanların emeklilik koşulları bulunacak. Yasaya emekli olabilmek için üç temel etken bulunuyor;
Çalışma hizmeti tamamlanmalıdır. SSK´da 5,000, Bağ Kur ve Emekli Sandığı´nda kadınlar için 7,200, erkekler için 9,000 gün tamamlanması gerekiyor.
Çalışma süresi tamamlanmalıdır. Kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 yılın geçilmesi gerekir.
Yaş haddine ulaşmak. Kadınlar 40-58 erkeklerde 44-60 yaşını tamamlamak.

Bu 3 şartı yerine getiren kişilere emeklilik hakkı tanınacak. 2019 yılında sunulan teklif kabul edilirse, yine SSK için 5975 Bağ Kur ve Emekli Sandığında kadınların 7,200 erkeklerin 9,000 günlük hizmeti tamamlamaları gerekiyor. 
Üçüncü sunulan kanun teklifi yasalaşması halinde ise; 08.09.1999 ve öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayan herkes 5,000 günlük hizmet süresi ile emekli olabilecek. Bu sayede EYT kabul edilen herkesi kapsam içerisine girecek. Meclise sunulan tekliflerin geçerlilik süresi incelendiği zaman 3-6 ay yürürlükte kalmasının öngörülüyor. Bu yüzden EYT’lilerin bu yasadan yararlanması için 2024 tarihine kadar geçerli olması gerekiyor.

Başkan Son Sözlerini Söyledi 
Başkan Duman "Ekim 2019 tarihinde TBMM yeni yasama döneminde görev alacak. Meclis açılışı sonrasında hangi yasa teklifleri görüşülmeye başlanacak bizde merakla bekliyoruz. Yakında yeni bir çalışmayla daha farklı bir yasa teklifi ortaya çıkabilir. EYT ve SGK konularıyla alakalı yeni tasarılar görebiliriz." Açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.