1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EYT’liler Kıdem Tazminatı Alabilirler
EYT’liler Kıdem Tazminatı Alabilirler

EYT’liler Kıdem Tazminatı Alabilirler

Gerekli prim ile sigorta şartını sağlayan ancak yaşı bekleyen kişiler istifa halinde kıdem tazminatı alabileceklerdir.

A+A-

Kıdem Tazminatı Alma Şartları

İş kanunu hükümlerine göre kıdem tazminatı almak için işten çıkarılma ya da işçinin haklı sebepleri ile sözleşmeyi feshi şartlarından biri olmalıdır. Kendi isteği ile işten ayrılan işçiye ise kıdem tazminatı ödenmemektedir. Ancak belirli şartların sağlanması halinde işçi istifa etse de tazminatını alabilecektir.

İş Kanunu hükümlerine göre 1999 öncesi ve sonrası sigortalı olma halinde EYT emeklilik koşulları değişmektedir. 1999 öncesi işe girenler 15 yıl çalışma ve 3600 gün prim ödeyerek kıdem tazminatı alabilir. 1999 sonrası işe girenler ise 25 yıl çalışma ve 4500 gün prim ödeyerek ya da sigortalılık şartı olmadan 7 bin gün prim ödeyerek kıdem tazminatı alabilecektir. Bu şartlar sağlanmışsa işçi kendi isteği ile işten ayrılmış olsa da kıdem tazminatını alabilecektir. 

İşçi işten ayrılmadan önce işverene bildirimde bulunarak 4 ya da 8 haftalık ihbar süresini beklemelidir. İş sözleşmesinin feshi halinde izin alacakları da istenecektir. 

Bu şartları sağlayan kişiler hemen işten ayrılmak yerine öncelikle SGK’ya yazılı başvuru yapmalı ve ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını almalıdır. Ondan sonra işten ayrılarak işverenden kıdem tazminatı talep edebilirler. İşten kendi isteği ile ayrıldıktan sonra alınacak olan yazı halinde kıdem tazminatı ödenmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.