EYT’liler Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilmeli

EYT’liler Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı olarak görev yapan Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerini talep etti.

Aileler Mağdur Edilmemeli 
Palandöken, prim ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamasına rağmen yaş nedeniyle emekli olamayanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmeleri gerektiğini ifade etti. Emekli olmak için yaşının dolmasını bekleyen ve hali hazırda çalışamayan pek çok esnaf arkadaş olduğunu ifade eden Palandöken, bu kimselerin ve ailelerin mağdur edilmemesi için sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanılabilmesi gerektiğini ifade etti. Sosyal devlet ilkesi gereğince de ücretsiz sağlık hizmetlerinin verilmesi gerektiğini belirtti. 

Palandöken, emeklilikte yaşa takılan ancak aynı zamanda çalışmaya da devam eden kimselerden sağlık primi alınması gerektiğini ifade etti. Esnafların ayakta tedavi edilmeleri durumunda da geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi gerektiği de Palandöken tarafından dile getirildi. 

Prim Eşitsizliği 
Esnafların merakla bekledikleri düzenlemelerden birisi de SSK’lılar ile arasında olan eşitsizliklerin kaldırılması ile ilgilidir. Zira SSK’lılar 7.200 gün prim öderken Bağ-Kur’lular 9.000 gün prim ödeyerek emekli olabilmektedirler. Bunun yanı sıra esnaflardan alınan pek çok vergi bulunmaktadır. Tüm bunlara rağmen ayakta kalmayı başarıp istihdam alanı da oluşturan esnafların desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde esnaflar kepenk kapatmak mecburiyetinde kalacak ve yerlerini büyük işletmeler devralacaktır. Bu konuda yetkililerden ilgili adımların atılması da talep ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.