1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EYT’lilerin Kıdem Tazminatı Hakkı
EYT’lilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

EYT’lilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Emeklilik için yaş haricindeki diğer şartları sağlayan çalışanlar işyerlerinden kıdem tazminatlarını alarak ayrılma hakkına sahiptir.

A+A-

SGK’dan Yazı Alınmalı
Emeklilikte yaşa takılanlar son zamanlarda siyasilerin de gündeminde yer edinmeye başladı. Hükümet kanadından EYT’liler için bir düzenleme sinyali verilmezken aksine olumsuz yanıt verilmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar ise bunun yerine alternatif yolları aramaya başladılar. Halen daha çalışmakta olan EYT’liler için kıdem tazminatı alternatif bir yol olarak düşünülebilir. Nitekim aktif olarak çalışmakta olan EYT’liler yaş haricindeki diğer emeklilik şartlarını sağlamışlar ise bu durumda kıdem tazminatına hak kazanabileceklerdir. 

Ancak bu tazminatı alabilmek için ilk olarak SGK’dan kıdem tazminatı alabilir şeklinde bir yazıyı temin etmektir. Ardından bu yazıyı işvereninize teslim ederek süreci başlatabilirsiniz. 

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
Kıdem tazminatı bir işçinin aynı işverenin çatısı altında çalıştığı her bir yıl için ödenmektedir. Her bir yıl için brüt bir maaş verilir. Bu brüt maaş ise son maaş üzerinden hesap edilir. Böylelikle memurlarda bulunan emekli tazminatı gibi bir toplu para elde etmek mümkün olabilecektir. Ancak miktar açısından bakıldığında genel olarak memur ikramiyelerinden düşük olmaktadır. Eğer yüksek ücretle çalışılıyorsa bu durumda tazminatın da yüksek olması doğaldır. Pek çok kişi bu hakkını bilmediği için kullanmamakta ve parası işverende kalmaktadır. EYT’lilerin en azından buradan kendilerine çıkar yol bulmaları mümkün olabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum