1. HABERLER

  2. HABER

  3. Facebook Paylaşımlarından Disiplin Cezası Verilmesi Mahkemeden Döndü
Facebook Paylaşımlarından Disiplin Cezası Verilmesi Mahkemeden Döndü

Facebook Paylaşımlarından Disiplin Cezası Verilmesi Mahkemeden Döndü

Bir devlet memurunun sosyal medya hesabı üzerinden siyasi paylaşımlarda bulunması üzerine disiplin cezası verildi ancak karar bölge idare mahkemesinden döndü.

A+A-

Cezaya Sebep Fiil Gösterilmedi. Kamuda çalışan bir personelin Facebook hesabında bir siyasi parti lehine paylaşımlarda bulunduğu sebebiyle kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildi. Ancak bu cezanın haksız olduğunu ifade eden kamu personeli yüksek disiplin kuruluna itiraz etti. Ardından cezası bir derece hafifletilerek aylıktan kesmeye çevrildi. Ancak kamu personeli cezanın haksız olduğunu savunmaya devam etti ve konuyu yargıya taşıdı. Personel cezayı gerektiren fiilin ne olduğunun belirtilmediğini ve bu sebeple ceza verilemeyeceğini iddia etti.

Ancak ilk derece mahkemesi talebini reddetti. İlk derece mahkemesinin kararının ardından kamu personeli bölge idare mahkemesine dava açtı. Bölge idare mahkemesi yaptığı incelemelerinin neticesinde personeli haklı buldu ve kişinin cezasının yersiz olduğuna karar verdi. Böylelikle 2015 yılından bu yana mücadelesini bırakmayan memur da zafere ulaşmış oldu. Bununla birlikte disiplin cezası da tüm etkilerini ortadan kaldırmış oldu.

Verilen bu karar diğer disiplin cezaları için de emsal oluşturacak bir nitelik taşıyor. Zira bir memurun cezalandırılması için soyut olarak Facebook paylaşımları deyip geçmek yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra delillendirmek de gerekiyor. Ancak bunun yanı sıra kimi kararlarda sosyal medya hesaplarının özel hayat ortamı olduğu da ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.