1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Faizler Alınmayacak Son Gün 28 Şubat
Faizler Alınmayacak Son Gün 28 Şubat

Faizler Alınmayacak Son Gün 28 Şubat

Kamu idarelerine borcu olan vatandaşların birçoğu borçlarını vaktinde ödeyemedikleri için var olan ana paradaki borçlar yüklü faizlerle birlikte daha da ödenemez hale geliyor. Faiz ödememek için de son gün 28 Şubat.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan prim borçları ile vergi borçlarını 7143 sayılı Kanun kapsamında geçen yıl yapılandıranlara tanınan ek süre 28 Şubat’ta sona erecektir. Yapılandırıldığı halde ödenmeyen borç tutarlarının bu tarihe kadar SGK’ya ödeyenler sağlık hizmetinden yararlanabileceklerdir. Genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları kapsamında borçlarını 28 Şubat’a kadar ödeyenlerden gecikme faizi ve gecikme cezası alınmayacağı duyuruldu.

Geçen yılın Mayıs ayında kanunlaşan 7143 sayılı torba kanunla, vergi ve prim borçlarına yapılandırma olanağı sağlanmıştı. Prim borçları için ilk taksit ve peşin ödeme süresi 31 Aralık 2018 tarihi olarak belirlenmişti. Daha sonra ise bu süre vatandaşlardan gelen yoğun taleplerden sonra 8 Eylül’e uzatılmıştı. Fakat; aynı dönemde döviz kurlarının hızla artması dolayısıyla peşinat ve taksit ödemelerinde bozulmalar yaşanmış ve bazı vatandaş mağdur olmuştu.

Yapılandırma başvurusunda bulunan borçluların yaklaşık yarısı ödemelerini yapamamıştı; bu yüzden 2018’in sonunda çıkartılan yasayla, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde yükümlülüklerini yerine getiremediği için yapılandırması bozulanlara yeni bir fırsat tanınmış oldu. O fırsattan yararlanmak için tanınan süre ise 28 Şubat 2019’da dolacaktır. Bahsi geçen avantajdan yararlanabilecek olan vatandaşlar ise; prim borçlarının 28 Şubat’a kadar ödenmesi için 27 Ağustos 2018 tarihine kadar 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunanlar vatandaşlar olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.