1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fazla Mesai Yapıldığı Hangi Delillerle İspatlanabilir?
Fazla Mesai Yapıldığı Hangi Delillerle İspatlanabilir?

Fazla Mesai Yapıldığı Hangi Delillerle İspatlanabilir?

İşten çıkan bir işçinin fazla mesai ücretlerini alabilmesi için fazla mesaiyi delillendirmesi gereklidir.

A+A-

Kullanılabilecek Deliller
Bir işçi işten ayrıldıktan sonra fazla mesai ücretini talep edebilir. İşverenin fazla mesai ücretlerini ödemesi zorunludur. Ancak eğer işveren fazla mesai bulunmadığını iddia ediyorsa bu durumda fazla mesai yapıldığının ispatı davacı işçiye ait olacaktır. Bu davada pek çok delil ile yapılan mesailer ispatlanabilir.

Delillerin en başında mesai giriş çıkış imza kâğıdı gelmektedir. Ancak bu kağıtta da genellikle haftalık çalışma programına göre imzalar atılmaktadır. Bu durumda diğer delillere başvurmak mümkündür. Diğer delillerden birisi de şirket arasında yapılan mesajlaşmalardır. Kişinin fazla mesai yaptığına dair yapılan bildirimler delil olarak kabul edilecektir.

Delil olarak sunulabilecek hususlardan bir diğeri de tanık delilidir. İşyerinde çalışan kişilerin tanıklık yapmaları durumunda da fazla mesai ücreti ödenecektir. Ayrıca maaş bordrosunda fazla mesai ücretinin belirtilip belirtilmemesi de mahkemede değerlendirilecek hususlardan birisidir. Eğer maaş bordrosunda fazla mesai ücreti ödemesi yer alıyorsa aksini iddia eden işçi iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Bu nedenle fazla mesai ücretinin ödenip ödenmediğini kontrol için maaş bordrolarının düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. şirketler genellikle belirli aralıklarla maaş bordrolarını göndermekte ve personellerinin imzalamasını talep etmektedirler. 

Diğer Alacaklar 
İşten ayrılan işçilerin alacakları çalıştıkları süreye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 1 yılını dolduran işçiler kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Bunun yanı sıra yıllık izin hakkı da oluşmaktadır. Eğer yıllık izin kullanılmadıysa bu da para alacağına dönüşecektir. Ayrıca kişinin işten çıktığı tarihe göre çalıştığı kadar ücret ve eğer varsa yol parası da verilecektir. Böylelikle işçinin herhangi bir alacağı da kalmayacaktır. Bu alacaklar şirket tarafından bir sonraki maaş döneminde ödenecektir. 

İşçilerin bu alacaklarını alabilmeleri için süresi içerisinde dava açmaları da gerekebilir. Eğer firma alacakları ödemezse bu durumda süresi içerisinde dava açılmalıdır. Hukuki destek alınarak bu aşamaların yürütülmesi gereklidir. Aksi takdirde alacakların tam olarak alınması mümkün olmayacaktır. Özellikle iş hukukunda deneyimli olan avukatlar aracılığıyla tüm bu süreçlerin yürütülmesinde fayda vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.