Fıtık İçin Mutlaka Doktora Başvurmak Gerekir

Fıtık İçin Mutlaka Doktora Başvurmak Gerekir

Her cinsiyet ve yaşta kendisini gösteren fıtık şikayetinin kendiliğinden geçmesini beklemeden doktora başvurmak gerekir.

Fıtık Doğuştan ya da Sonradan Oluşabilir

Adale planları içinde açıklık olması şeklinde tarif edilen fıtık şikayeti doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Yaşlanma nedeniyle kasların zayıflaması, travma, doğum, vücudu zorlamak, kronik öksürük, kabızlık ya da ağır kaldırma gibi durumlarda sonradan fıtık oluşumu görülebilir. Fıtık oluştuktan sonra ağrı oluşacaktır. Özellikle ayakta durmak ve uzun süre oturmak ağrıyı tetikleyecektir. Bağırsak rahatsızlıklarına da yol açabilecektir. Bu belirtiler görülmesi halinde doktora başvurmak gerekir.

Fıtık kendiliğinden oluşan bir durum olsa da kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir. Medikal ürünler kullanmak da iyileşmesini sağlamaz. Hatta ilerleyen aşmalarda hayati tehditlere neden olabileceği için acil ameliyat olmasında fayda vardır.

Fıtık ameliyatında eskisi gibi kesi yapılmamaktadır. Çok küçük bir delik açılarak buradan girilerek ameliyat yapılır. bu ameliyatlarda ağrı az olur, hasta erken ayağa kalkar. Bu yöntemde fıtığın tekrara nüksetme riski de oldukça azdır.

Kasık fıtığı kasıkta görülen bir hastalıktır. Eğer hastanın karaciğer, safra, prostat ve böbrek gibi organlarında ameliyat yapılacaksa bu ameliyatlar esnasında fıtık ameliyatı da yapılabilir. Çünkü fıtık ameliyatı oldukça kısa süren ve riski düşük bir operasyondur. Ancak ameliyat yapılmaması halinde bağırsak kanserine kadar yol açabilir. Bu yüzden ihmal edilmeden hemen doktora başvurmak gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.