1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fizyoterapist İhtiyacı Çok Alım Yok
Fizyoterapist İhtiyacı Çok Alım Yok

Fizyoterapist İhtiyacı Çok Alım Yok

Devlet hastanelerinde fizyoterapist ihtiyacı çok fazla iken KPSS ile yapılan alımlar sınırlı sayıda kalıyor.

A+A-

Atama İçin 90 Puan Üzeri Alınması Gerek

Fizyoterapistlik mesleği, hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında uzman bir hekimin tanısı sonrası fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak yine birçoğu dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir meslektir.

Bu bilim dalı hastalıkların basit tedbirlerle iyileştirilmesini ve hareket kabiliyetinin artırılmasını sağlıyor. Bu açıdan oldukça önemli bir görev ifa eden fizyoterapistler kendilerine kamu hastanelerinde yer bulamıyor. Pek çok hastanede fizyoterapist olmamasına ya da az olmasına rağmen alımlar sınırlı sayıda yapılıyor.

Alımların az sayıda olması nedeniyle adaylar 90 puanın üzerinde alamadıkça atanamıyor. İşte bu sorunun üstesinden gelinmesi için alımların artırılması ve hastanelere fizyoterapist istihdamının zorunlu tutulması gerekiyor. Aksi takdirde bu bölüm de yakın bir zaman içerisinde şişmeye başlayacaktır.

Tedavi Süreleri Düşüyor
Fizyoterapistler her bir hastaları ile özel olarak ilgilenmekte ve tedavilerini yapmaktadır. Fakat fizyoterapi devamlılık ve süreklilik gerektiren bir tedavi olduğu için hastalara diğer bölümlere göre daha fazla vakit ayrılması gerekiyor. Ancak Fizyoterapist sayısının az olması nedeniyle bu da mümkün olmamaktadır. Bir hasta ile en az 45 dakika seans yapılması gerekirken bu süre 15 dakikanın da altına düşebiliyor. Bu ise hastaların iyileşme sürelerini uzattığı gibi elde edilen sonucun da başarılı olmasını engellemektedir.

Fizik tedavi alması gereken hastalar bu tür nedenlerden ötürü özel hastanelere gitmek durumunda kalıyor. Bu da hastalar için ciddi manada ekonomik masraf anlamına geliyor. Devlet hastanelerinde bu hizmet çok daha uygun bir şekilde vatandaşa sunulmalıdır. Sadece personel istihdamı açısından değil aynı zamanda sağlıklı bir toplum yapısı için de bu son derece önem arz eden bir konudur.

Giderek daha da hareketsizleşen yaşantımızda fizik tedavinin yeri daha da çok artmaktadır. Bu nedenle bir an evvel fizyoterapist alımı yapılmasına öncelik verilmesi gereklidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı yetkililerince açıklama gelmesi halinde sitemizden takip edebilirsiniz. Geleceği oldukça açık olan bu iş kolunun daha iyi noktalara gelmesi için atılması gereken adımlar bulunuyor. Bu bölümü tercih edecek gençler için de bu konular önem arz ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum