Gassal Alım Şartları Nelerdir?

Gassal Alım Şartları Nelerdir?

Kamuda gassal kadrosuna atanmak isteyenlerin beklediği haber. Gassal alımı nasıl yapılır, gassallar ne iş yapar konusunda sizler için detaylı analiz oluşturduk.

Gassal kimdir, Ne İş yapar, Maaşı nasıldır, Gassal olmak için hangi bölümleri bitirmeli ve hangi özelliklere sahip olunmalı gibi bütün detayları haberimizde bulacaksınız.

Gassal Kimlere denir? Gassal Ne İş Yapar?

Gassal Arapça kökenli bir kelime olup “Gasilhane denen yerde ölüleri yıkamakla görevli kişi, ölü yıkayıcısı” anlamına gelir. Hepinizin bildiği üzere ölüleri yıkamak için birçok şehirde kadrolu imamlar görev yapmaktadır, ancak son zamanlarda imamlar yerine Gassallar görev almaya başlamıştır. Ülkemizde Gassal olmak için çok özel bir eğitim almanıza gerek yok. Ancak bu meslek genellikle İmam Hatip Liseleri’nden çıkan mezunlar tarafından tercih ediliyor.

Nasıl Gassal Olunur?

Gassal olunmasının tek yolu Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmektir. Bu sınava girdikten sonra yeterli düzeyde puan alırsanız eğer, açılan kadrolarda “GASSAL” mesleğine başvuruda bulunabilirsiniz. Yeterli düzeyde yüksek puan istemeyen bu bölümde kadrolar, birçok il ve ilçede 1-2 kontenjan olarak açılmaktadır. Bu başvuruyu yapanlar genellikle hızla atanır ve kadroya geçer. Gassal mesleğinin en büyük avantajı haftada en fazla 7-8 saat çalışmalarıdır.

Ülkemizde son dönemde bazı kamu kurum ve kuruluşları ise Gassal olarak alınacak kişilerin Gassal eğitimi almasını talep ediyor. Ülkemizdeki birçok özel kurs merkezi tarafından verilen Cenaze Hizmetleri Eğitimi Kursu aracılığıyla Gassal sertifikası almanız mümkün. Ortalama 32 saatlik bir eğitim olan Gassallık eğitiminin sonunda meslek ile ilgili olarak sertifika alınması için bir sınav düzenlenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı gözlemcilerinin de katıldığı bu sınavda, 100 üzerinden en az 45 puan alan adaylar sertifika almaya hak kazanırlar. Bu sertifika tüm kamu kurum ve kuruluşlarında geçerlidir. Özel kurslarda bu sertifika ücretli iken Halk Eğitim Merkezlerinde zaman zaman bu kurs ücretsiz olarak da verilmektedir.

Gassal olmak için hangi okul bitirilmeli?

Gassal olmak için özellikle üniversite bitirmiş olmanıza gerek yoktur. Lise mezunu olarak da Özel veya Halk Eğitim Merkezlerinden alınacak sertifika aracılığıyla da alımlara rahatlıkla başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca birçok alım hem kadın hem de erkeklere yönelik açılıyor. Böylelikle alımlar genellikle çift olarak gerçekleştiriliyor.

Gassal ne kadar maaş alıyor peki?

Ülkemizde genellikle belediyeler, yaşlı bakım merkezleri ve Diyanet tarafından alımı yapılan gassalların maaşları yüksektir. Çok fazla tercih edilen bir meslek olmaması nedeniyle gassallar 2020 yılı itibarıyla ortalama olarak aylık 4.500 lira maaş almaktadır. Özel kurumlarda bu maaş nispeten daha düşük olabiliyor.

Gassallık Mesleği Seçilmeden önce ne yapılmalıdır?

Bu mesleğe geçmek istiyorsanız size önerebileceğimiz en önemli konu bir Gassal ile görüşmeniz ya da ölü yıkayan imamlar ile kısa bir sohbet yapmanızdır. Gassal mesleğinin çalışma koşulları ve maaşları çok iyi derecededir ancak bu meslek için bunlar yeterli değildir. Ölü yıkamak düşündüğünüz kadar basit bir iş değildir, bu nedenle bir Gassal ya da imam ile görüşmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Mesleğe geçmek isteyen biri olarak yapacağınız bu kısa görüşmeler, önünüzdeki yılları aydınlatmak için önemli olacak.

Gassallık alımları ve diğer bütün Memur, İşçi, Sözleşmeli, Daimi, Geçici kadro personel alımları haber sitemizde güncel ve açıklayıcı olarak sizler için yayınlanacaktır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gassal alımı başvuru kılavuzu.

Edirne Belediyesi Gassal alımı başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum