Gebze - İzmir Otoyolu Satışa Çıkıyor

Gebze - İzmir Otoyolu Satışa Çıkıyor

Osmangazi Köprüsünü de içeren Gebze - İzmir otoyolunun satışı için gerekli adımlar atılmaya başlandı.

Pahalı Olduğu İçin Vatandaş Kullanmıyor

İhalesi 2009 yılında yapılan ve yakın bir zamanda biterek ulaşıma açılan Gebze – İzmir otoyolu bekleneni veremedi. İhalesini Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay firmaları almış ve toplam 7.3 milyar dolar yatırım ile hayata geçirilmişti. Yatırımın 5 miyar dolar kadarı ise kredi ile sağlanmıştı. Köprü ve otoyolun kullanılması ile kaynak elde edilerek bu kredilerin ödenmesi hedefleniyordu. Ancak otoyol beklenen reaksiyonu alamadı. 

Ozmangazi köprüsü ve devamındaki otoyol ise İstanbul – İzmir ulaşımı yarı yarıya kısalmıştı. Ancak süre azalırken maliyet de arttı. Bu yolculuğun yapılması 500 liraya mal oluyor. işte bu yüzden vatandaş söz konusu köprü ve yolları kullanamıyor. Bu nedenle de beklenen gelir sağlanamıyor. 

Uluslar Arası Yatırım Bankası Görevlendirildi

Köprü ve otoyollardan zarar edilmesinden dolayı ortakları hisselerini satışa çıkarıyor. İlk kez geçtiğimiz sene Osmangazi Köprüsü ortağı ola İtalyan şirket Astaldi hisselerini Türk ortaklara satmıştı. Şimdi ise Türk ortaklar hisselerini satmak istiyor. Bu satışlar için uluslararası yatırım bankası JPMorgan danışman olarak görevlendirildi. Değer tespiti yapılacak ev potansiyel alıcılar değerlendirilecektir. Bu süreçlerin sonunda satışın gerçeklenmesi bekleniyor. Satış ihale usulü ile en fazla fiyat veren firmaya yapılacaktır. Gelişmeler önümüzdeki dönemde belli olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.