1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Geleceğin Mesleği Yapay Zeka İçin İlk Bölüm O Üniversitede Açıldı
Geleceğin Mesleği Yapay Zeka İçin İlk Bölüm O Üniversitede Açıldı

Geleceğin Mesleği Yapay Zeka İçin İlk Bölüm O Üniversitede Açıldı

Dünya gündeminin en üst sıralarında yer alan yapay zeka teknolojisi için ülkemiz de adımlar atmaya başladı ve ilk bölüm açıldı.

A+A-

Geleceğe Yatırım 
Bilişim çağını yaşadığımız bu günlerde yapay zeka teknolojisi gündemden düşmüyor. Hemen hemen her alanda etkisini göstermeye başlayan yapay zeka için ülkemizde de adımlar atılmaya başlandı. Bu kapsamda ilk olarak Hacettepe Üniversitesi harekete geçti ve yapay zeka mühendisliği bölümünü kurdu. Bu bölümden yetişecek olan mühendisler yapay zeka teknolojilerini geliştirecek ve geleceğe yön verecek. Dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde bu konuya çokça önem verildiği de bilinmektedir. 

Konu il ilgili konuşma yapan bölüm başkanı Prof. Dr. Ebru Sezer bu bölümün açılmasını geleceğe yatırım olarak değerlendirdi. Özellikle savunma alanında etkin bir şekilde kullanılabilecek olan yapay zekanın yerli ve milli bir şekilde geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca ülkemize zenginlik katacak bir yatırım olduğunu da ifade etti. 

Nitelikli İnsan İhtiyacı Karşılanacak
Sezer, konuşmasında yapay zeka teknolojisinin geçmişine de değindi. Sezer, yapay zekanın 2000’li yılların başlarından itibaren etkin bir şekilde savunma sistemlerinde kullanılmaya başladığını ifade etti. Ülkemizde ise bu ihtiyacın bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar tarafından karşılanmaya çalışıldığını aktardı. Ancak birinci dereceden bu işin uzmanı olan insanların yetiştirilmediği aktarıldı. İşte bu nedenle açılan yeni bölümün son derece önemli olduğunu vurguladı. 

Sezer, bu bölümde okuyan öğrencilerin TUSAŞ’ta staj yapacaklarını da aktardı. bu konuda TUSAŞ ile işbirliğine gittiklerini ifade eden Sezer, öğrencilerin gerekli tüm donanımları kazanacaklarını ifade etti. Ayrıca bu bölümden mezun olanların nerelerde çalışacaklarına dair ipuçları da Sezer’in açıklamaları içerisinde yer aldı. Zira Sezer, verinin olduğu her yerde yapay zeka mühendislerinin bulunacağını ifade etti. Böylelikle çok geniş bir iş alanının söz konusu olacağını belirtti. 

Büyük Fırsat Olabilir
Hali hazırda tek olan yapay zeka mühendisliğinin tercih sürecinde bulunan öğrenciler için de büyük bir avantaj olabileceği Sezer tarafından ifade edildi. Tercih sürecinde olan öğrenciler ise bölümün yeni olması nedeniyle ne gibi avantajlara sahip olacaklarını kestiremiyorlar. Yapay zeka alanında kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler var ise bu durumda Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden bilgi alabilirler. 

Sezer, her ne kadar bu bölüm Türkiye’de ilk olsa da dünyada tek olmadığını ifade etti. Dolayısıyla dünyadaki diğer bölümleri iyi bir şekilde analiz ettiklerini ve tercih yapacak öğrencilerin pişman olmayacaklarını dile getirdi. İlerleyen yıllarda bu bölümün sayısı daha da çok artacaktır. Dolayısıyla ilk mezunların bu konuda bir avantaj sağlayabileceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Tercih dönemi ve sonrasında bu bölüm ile ilgili soru işaretleri daha da netlik kazanacaktır. Gelecek yıl tercih edecekler bir nebze daha şanslı olabilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.