1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Geleceğin Meslekleri Üniversitelere Geliyor
Geleceğin Meslekleri Üniversitelere Geliyor

Geleceğin Meslekleri Üniversitelere Geliyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yaptığı çalışma ile gelecekte ihtiyaç duyulacak alanları bu yıl üniversitelerde bölüm olarak açacak.

A+A-

Geleceğin Meslekleri; Dijital dönüşümün yaşandığı günümüzde bazı ihtiyaç duyulan alanlarda yetişmiş personel bulmak oldukça güç bir hale gelmiş durumdadır. Bu nedenle YÖK harekete geçti ve geleceğin mesleklerini üniversiteye taşıma kararı aldı. Bu kapsamda yapay zeka öncelikli alanlardan birisi olacak. Hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanan yapay zeka ülkemizde de rağbet görmeye başladı. Ancak yetişmiş eleman bulmak zorlaşmaktadır.

Dijital medya tasarlamacısı, hibrit teknolojiler, uluslararası taşımacılık gibi konular da ön lisans ve lisansta bölüm olarak koyulacak.

Sadece ön lisans ve lisans alanlarında değil lisansüstü alanlarda da bu öncelikli alanlara ağırlık veriliyor. Bu kapsamda endüstri 4.0 dönemine hızlı bir şekilde geçiş mümkün olacaktır. Dünya ile olan rekabette öne geçmek için atılan bu adımlar büyük önem arz ediyor. Teknoloji alanında eğitmen eksikliği de söz konusudur. Bu eksikliği tamamlamak için de çalışmalar devam ediyor. Her teknolojik aletin içerisine giren yazılımları geliştirecek ve bu sayede ülke ekonomisine katkıda bulunacak ekiplerin artması hedefleniyor.

Bu kimselerin yurtdışına gitmelerinin de önüne geçmek için teşviklerin artırılması gerekiyor. Ancak bu sayede yetişmiş insanların ülkemizde kalması sağlanabilir. Bu konuda tercih yapacak öğrencilerin bu konuları da değerlendirmeleri gerekiyor. Küresel bir iş imkanı olması bu alanların en cazip özellikleri olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.