1. HABERLER

  2. HABER

  3. Geleceğin Popüler Meslekleri Kazandırmaya Devam Edecek
Geleceğin Popüler Meslekleri Kazandırmaya Devam Edecek

Geleceğin Popüler Meslekleri Kazandırmaya Devam Edecek

Çalışma hayatına atılmaya hazırlanan veya sektör değişiklik yapmak isteyen her kişinin ilk merak ettiği soru, gelecekte nasıl daha fazla kazanabilirim sorusu olmaya devam ediyor.

A+A-

Türkiye genelinde tercih edilen mesleklerin çeşitliliği her geçen gün artarak devam ederken, genç kuşakların ise tercih ettikleri meslekler genellikle kuşaktan kuşağa aktarılan zanaat meslekleri olmamaya ve teknolojik gelişmelere bağlı kalmaya devam ediyor.

Onlarca yıldır garanti meslek olarak görülen ve sabit gelir ile belirli bir mesai saati karşılığı emek vermek olarak tercih edilen meslek türlerinin birer birer yerini; daha teknoloji odaklı ve mekanik araçlara bağlı olan, uzmanlık gerektiren mesleklere bırakıyor.

Örneğin; artık geleceğin mesleği olarak görülen meslekler öğretmen, gıda mühendisliği gibi değil; kişilerde geleceğe yönelik istatistiki verilere dayanarak bir sigorta mekanizması hazırlama çalışmaları yapan Aktüerya Uzmanlığı daha revaçta.

Bir diğer popüler meslek ise Yapay Zeka Uzmanlığı oluyor. Gelişen teknoloji ile yaşanan robotik devrime ayak uydurmak ve makinelere hareket kabiliyeti kodlayabilmek geleceğin en çok kazandıran mesleğ olmaya aday.

Onlarcası sayılabilecek mesleklerden ilk üçe girmeyi başaran son meslek ise Epideiyolog uzmanlığı artık hekimlik olarak tıp kendini kadim meslekler kategorisine bırakırken, alanın değişimi ile zirveye çıkmayı başaran

Epidemiyologlar ise toplum hastalıklarında istatistiki bilgiler ile çıkarımlarda bulunmayı amaçlıyor. Meslek kendi içerisine bir toplumu sınırlı tutarak, belirli bir hastalığı, kazayı, zararı vs durumların sebeblerini anlayabilmek ve öngörebilmek için vak’aların ne sıklıkla ve nerelerde geliştiğini hesaplayarak çalışma disiplinine devam etmiş oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.