1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gelir Adaletsizliği: 214 Bin Milyoner, 65 Milyon Fakir
Gelir Adaletsizliği: 214 Bin Milyoner, 65 Milyon Fakir

Gelir Adaletsizliği: 214 Bin Milyoner, 65 Milyon Fakir

Türkiye’de milyoner sayısı katlanarak arttı ve 214 bine yükselirken, 65 milyon yoksulluk sınırının altında kaldı. Gelir Adaletsizliği göstergesi olarak Türkiye nüfusu 9,3 büyürken milyoner sayısı neredeyse 300 kat artış yaşandı.

A+A-

Türkiye’de gelir adaletsizliği milyoner sayısı yüzde 300 arttı.

1 milyon liranın üzerinde parası olanlar milyoner olarak anılmaktadır. 2012 yılında ülkemizde 54 bin milyoner bulunuyordu. 2019’a gelindiğinde bu sayı 214’e bine yükseldi. Yani milyoner sayısı 3 kat arttı. Türkiye nüfusu yüzde 9,3 artarken milyonerlerin sayısı neredeyse yüzde 300 arttı.

Milyonerlerin zengin olma sebebi ise ekonomideki kötüleşme oldu. Kurlarda yaşanan artışlardan ötürü belirli bir sermayesi olan kişilerin sermayesi katlanarak arttı. İşte yaşanan bu gelişme nedeniyle milyoner sayısı son yıllarda patladı.

80 Milyondan 65 Milyonu Yoksul;

Diğer yandan yaşanan ekonomik gelişmeler yoksul halkın daha da yoksul olmasına neden oldu. Türk-İş’in belirlediği son rakamlara göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.102 lira olarak belirlenmişti. İşte bu rakam baz alındığında 16.5 milyon vatandaş açlık sınırının altında kalmaktadır. Yoksulluk sınırı düşünüldüğünde ise 65 milyon vatandaş bu sınırın altındadır. Yani ülkenin yüzde 80’i yoksuldur.

Son rakamlara bakıldığında ülkemizde 214 milyoner, 16 milyon aç ve 65 milyon yoksul bulunmaktadır. İşte bu rakamlar gelir dengesizliğindeki adaletsizliği ortaya koymaktadır. Ekonomide yaşanan gelişmelerden ötürü zengin kesim daha da zengin olurken, yoksul olanlar da daha yoksul hale gelmektedir. Gelir adaletsizliği ekonomideki değişimler ile azaltılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum