1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gelir Vergisinde Mevduat Faizleri Değiştirildi
Gelir Vergisinde Mevduat Faizleri Değiştirildi

Gelir Vergisinde Mevduat Faizleri Değiştirildi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının bulunduğu karar ile gelir vergisi oranlarında değişikliğe gidildi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi neticesinde değişikliği uygun görülen ve gelir vergisine dair vadeli mevduat oranlarını kapsamayan revizelerin imzalanması karar resmiyete kavuştu ve ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesi resmi gazetede yayımlanarak kamuoyunun bilgisine sunuldu.

1 Mayıs 2019 Çarşamba tarihli güncel karar değişikliğinin ilan edildiği mevduat faizlerindeki değişikliğin onaylanmasının ardından, dün gerçekleştirilen Merkez Bankası Para Politikası toplantısının akabinde ekonomik revizyona dair hamle uygulanmış oldu. 

İlgili değişiklik için Cumhurbaşkanı imzası ile karar bağlayıcıdır ve işleyişle ilgili uygulama sürecinin yürütme sorumlusu da Hazine ve Maliye Bakanı olarak eklenen ibare ile ilan edilmektedir.

Karara göre ilgili değişikliklerin kararın yayımlandığı tarihten sonra açılan hesaplar için bağlayıcı etkisi olduğu ilgili şahıs ve kurumlara ayrıca iletilmektedir.

Mevzu bahis değişiklik mevduat faizlerini kapsayacak olup; vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 ay dahil olan vadeli hesaplarda %15; 1 yıla kadar vadeli hesaplarda %12; 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %10 ve enflasyon oranına bağıl olan değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %0 uygulaması karar bağlandığı ilan edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.