Genel Sekreter Yardımcılarının Sorunu Devam Ediyor

Genel Sekreter Yardımcılarının Sorunu Devam Ediyor

Daire başkanları 3600 ek göstergeye sahipken, üstleri konumundaki genel sekreter yardımcılarının ek göstergeleri 3000’dir.

Düzenleme Yapılmalı
1 Haziran 2013 tarihli ve 28674 sayılı Resmi Gazete ile üniversitede görev yapan daire başkanlarının ek göstergeleri düzenlenmiştir. 6487 sayılı "Bazı Kanunlar İle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kanun" ile yükseköğretim kurumlarında görevli olan Daire Başkanlarının ek göstergeleri 3000 iken 3600’e yükseltilmiştir. Bu durum olumlu bir gelişme olsa da genel tabloya bakıldığında sorunlara neden olmuştur. 

Üniversitelerdeki genel sekreter yardımcıları Daire Başkanlarının hiyerarşik olarak üstü konumdadır. Ancak bu kişilere ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır. Ek göstergeleri halen 3000’dir. Üstünden daha fazla mali haklara sahip olmak uygulamada sorunlara neden olmaktadır. Bu sorun üç toplu sözleşmede de gündeme gelmiştir. Ancak beklenen sonuç alınamamıştır. Görüşmeleri devam eden dördüncü toplu sözleşmede bu sorun çözülmelidir.

Sayıları 150 Kişi Ancak Sorun Çözülemedi
Bu şekilde mağdur olan üniversite genel sekreter yardımcısı sayısı yaklaşık 150 kişidir. Sayılarının az olması sayesinde düzenleme yapmak da oldukça kolay olacaktır. 

Daha önce yapılan toplu sözleşmelerde Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme hükümleri arasında Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması konusunda çalışma yapılması yer almıştır. Genel idare hizmetleri sınıfında görev yapan üniversite daire başkanlarının sahip olduğu bu hakkın üniversite genel sekreter yardımcılarına da tanınması vaat edilmiştir. Ancak şu ana kadar hiçbir adım atılmamıştır.

Üniversite genel sekreter yardımcıları, yeni kurulan üniversiteler dahil yurt genelinde yaklaşık 150 kişi kadardır. Bir avuç insan için 3 toplu sözleşmede de hüküm yer almasına rağmen halen düzenleme yapılmamıştır. Bu sorunu çözmek için sadece bir mevzuat değişikliği yeterlidir. 

Bu kadar basit bir sorunun dahi 6 senedir çözülememiş olması, memurun toplu sözleşmelere olan güvenini sarsmaktadır. Beklentilerinin karşılanmayacağı inancına neden olmaktadır. Bu sene görüşmeleri devam eden toplu sözleşme görüşmeleri ile soruna son nokta koyularak, kesin çözüm sunulmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.