Gerçek Enflasyon 26,5 Dedi! O Oranda Zam Verilsin Talebi

Gerçek Enflasyon 26,5 Dedi! O Oranda Zam Verilsin Talebi

Bir yıllık enflasyon oranlarını bilindiği üzere TUİK tarafından açıklanıyor. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık gerçek enflasyon 26,5 oranında diyerek bu oranda bir zam talebi edileceğini aktardı.

TUİK enflasyon oranlarını açıklayarak maaşlara gelecek zam ve Türkiye ekonomi durumunu ortaya koymaktadır. Bir yıllık enflasyon oranını açıklanmasına rağmen, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık gerçek enflasyon oranı 26,5 dedi. Açıkladığı enflasyon oranında zam verilsin talebinde bulundu.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre ekonomik krizle birlikte salgının yarattığı devasa ekonomik ve sosyal hayat tahribatının her geçen gün belirginleştiğini belirten Balık, “Gelir kaybını gidermeye yönelik ekonomik desteklerin çok zayıf kalması ciddi bir yoksullaşma ve gelir eşitsizliğini yaratmıştır” dedi.

Balık, işten çıkarmanın yasaklanmasına karşın Martta 22 milyon 21 bin olan aktif sigortalı sayısının, Nisanda 21 milyon 382 bin kişiye gerilediğini, nisanda aktif sigortalı sayısının 639 bin kişi azaldığını dile getirdi Balık, “Aktif sigortalı sayısı son üç yılda nüfustaki yaklaşık 3 milyonluk artışa karşın 2016 seviyelerine geriledi” dedi.

Balık, 4/a kapsamında sigortalı işçi sayısının son dört yılın en düşük seviyesine düştüğünü, Nisan 2016’da 15 milyon 355 bin 158 sigortalı işçi varken bu sayının Nisan 2017’de 16 milyon 369 bin 73’e çıktığını, Nisan 2018 ve Nisan 2019’da sigortalı işçi sayısı sürekli düşse de 16 milyonun üzerinde kaldığını, Nisan 2020’de ise bu sayının 15 milyona gerilediğine dikkat çekti.

Enflasyonda Bir Yıllık Artış % 26,5

Balık, konfederasyon olarak yaptıkları araştırmaya göre enflasyonda son bir yıllık artışın yüzde 26.5 olduğunu vurguladı. Balık’ın verdiği bilgiye göre, 3 bin 605 lira olan en düşük memur (bekar) maaşı zamla birlikte 3 bin 812 TL’ye çıkacak.

Evli, eşi çalışmayan, 0-6 yaş grubu çocuk yardımı dahil memur maaşı da 4 bin liradan 4 bin 230 liraya yükselecek. Ek ödemeler dahil şu anda 2 bin 661 lira olan en düşük memur emekli aylığı 2 bin 814 liraya çıkacak.

En düşük işçi emekli aylığı bin 263 liradan bin 335 liraya yükselecek. En düşük emekli aylığı bin 500 liraya yükseltildiği için bu emeklinin maaşı yine bin 500 lira olarak devam edecek. Yani zamdan yararlanamayacak.

En düşük esnaf emekli maaşı da bin 539 liradan bin 627 liraya yükselecek. Memurun, işçinin, emeklinin zor durumda olduğuna işaret eden Balık, “Salgının ve ekonomik krizin olumsuz etkilerini önlemek ya da en azından hafifletmek için üretim ekonomisine dönük somut ve kalıcı çözümler üretilmesini ve kamu emekçilerine gerçekçi enflasyon oranında zam verilmesini bekliyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum