1. HABERLER

  2. HABER

  3. GİB Becayiş İçin Personele İzin Verdi
GİB Becayiş İçin Personele İzin Verdi

GİB Becayiş İçin Personele İzin Verdi

Gelir İdaresi Başkanlığı, becayiş isteyen 174 gelir uzmanının becayiş talebine olumlu yanıt verdi.

A+A-

GİB’den Örnek Davranış
657 sayılı Kanun madde 73 ile becayişe imkan tanınmıştır. Aynı kurumun başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurlarının istemeleri halinde karşılıklı yer değiştirmesi mümkündür. Bu şartlar sağlanıyorsa kurumun onay vermesi halinde memurlar becayiş yapabilecektir. Atamaya yetkili amirler tarafından onay verilmesi gerekir. 
Bu hüküm kapsamında personeller becayiş ile yer değişikliği talep etmektedir. Ancak maalesef ki pek çok kurum becayişe onay vermemektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı örnek bir davranış sergilemiştir. Bugün yaptığı açıklama ile becayiş isteyen 174 gelir uzmanının talebinin kabul edildiğini belirtti. 

174 Kişi Yer Değiştirebilecek
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından becayiş talep eden personellerin başvuruları alınmıştır. Alınan başvuruların değerlendirilmesi neticesinde 174 personelin talebinin eşleştiği belirlendi. Gerekli çalışmaların yapılması sonucunda personellerin yer değiştirebileceği açıklanmıştır. 

GİB tarafından yapılan uygulama tüm kamu kurumlarına örnek teşkil etmelidir. Çünkü kanun imkan vermesine rağmen, kurumlar onay vermemektedir. Bu yüzden de pek çok personel mağdur olmaktadır. Aile birliğinin sağlanması, eğitim, sağlık gibi sebeplerden ötürü tayine gidemeyen personel için becayiş önemli bir imkandır. 
Memurlara yasal olarak tanınan bu hakkın kullanımına kurumlar engel olmamalıdır. Bilakis becayiş için elinden gelen çalışmayı yapmalıdır. Böylece memurların aile birliğinin sağlanmasının yanı sıra çalışma performansları da artacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum