GİB ve Maliye Bakanlığı 2 Bin Kamu Personeli Alımı İçin Sözlü Sınav Uygulayacak

GİB ve Maliye Bakanlığı 2 Bin Kamu Personeli Alımı İçin Sözlü Sınav Uygulayacak

2 bin kamu personel alımı bu duruma dahil olacak. Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı kamu personeli alımı için sözlü sınav yapan kurumlar arasında yerini aldı. Alım KPSS sıralaması ve sonrasında mülakat olarak yapılacak.

Resmi Gazete’de Yayınlandı

2 bin kamu personeli alımı yapacağını Maliye Bakanlığı açıklamıştı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemelere göre 2 kurum daha kamu personel alımı yaparken sözlü sınav da yapacak. Önceden sadece KPSS puanı sıralamasına göre alım yapılırken şimdi KPSS puanına göre bir sıralama yapılacak ve alınacak personel sayısının 10 katı kadar aday sınava çağrılacak. Bu sınavdan da başarılı olan adaylar istihdam edilecek.

Yazılı Sınav da Olabilir

Bu iki yeni kurum ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı oldu. Bu kurumlar sözlü sınav ve/veya yazılı sınav yapabilecek. Dolayısıyla sadece sözlü ya da sadece yazılı sınav yapılabileceği gibi ikisi de birlikte yapılabilecek. Bu konuda inisiyatif kurumlara bırakılmıştır. Ancak genel uygulamaya bakıldığında sadece sözlü sınav yapıldığını görmekteyiz.

Tüm Unvanlarda Uygulanacak

Getirilen yeni uygulama sadece belirli unvanlarda uygulanmayacak. Dolayısıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na alınan tüm personellerde ek olarak bir sınav yapılacak. Dolayısıyla ek sınav yapan kurumlar listesine bu iki kurum da eklenmiş oldu.

KPSS’ye girecek adaylar ise bu yeni uygulamanın doğru olmadığını düşünüyor. Zira sözlü sınavlar nesnel bir şekilde gerçekleştirilmediği zaman itiraz mekanizması iyi bir şekilde çalışmıyor. Sınav anının kamera kaydına alınarak sonradan izlenmesi gibi durumlar genelde uygulanmıyor.

İlan kılavuzu bekleniyor. yayınlandığı zaman sitemiz üzerinden anlık ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum