1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Görevde Yükselme Süresine Askerlik Süresi Eklenemeyecek
Görevde Yükselme Süresine Askerlik Süresi Eklenemeyecek

Görevde Yükselme Süresine Askerlik Süresi Eklenemeyecek

Danıştay İkinci Dairesi, görevde yükselme için geçirilmesi gereken süreye askerlik süresinin dahil edilebilmesini sağlayan idare mahkemesi kararını bozdu.

A+A-

Ancak Genel Sürelerde Dahil Edilebilir
Dava konusu görevde yükselme sınavı için gerekli sürelerin tamamlanması adına askerlik sürelerini de ekletilmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verildi. Askerlik sürelerinin eklenebileceğine dair yerel mahkeme kararı da Danıştay tarafından bozuldu. 

İlgili Danıştay kararında görevde yükselme için belirli bir konumda belirli bir süre fiilen çalışma şartının arandığı ifade edildi. Askerlik yapılan süre içerisinde bu fiilen çalışmanın mümkün olmadığı için süreye dahil edilmenin mümkün olamayacağına hükmedildi. Danıştay genel olarak herhangi bir görev belirtmeden toplam süre istenen durumlarda askerlik süresinin dahil edilebileceğini belirtti. 

Emsal Karar
Danıştay ikinci daire tarafından verilen bu karar diğer aynı durumdaki davalar için de emsal teşkil edecektir. İlgili somut olay hakkında verilen kararın gerekçesinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararına da atıfta bulunuldu.

30 Mart 2016 tarihli bu kararda da askerliğin belirli bir görev süresi yerine ikame edilemeyeceği ifade ediliyordu. 
Aynı durumda olan kimseler için bu karar emsal olarak kullanılabilecektir. Bu karara göre askerlik süresi hariç görevde fiilen çalışma süresinin yeterli olması gerekmektedir. Aksi takdirde idareye yapılan başvuru olumsuz neticelenecektir. Daha sonra açılacak olan davalar da Danıştay ikinci dairesi kararıyla aynı yönde olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.