1. HABERLER

  2. HABER

  3. Görevde Yükselme Yönetmeliğinde İptal Kararı Verildi
Görevde Yükselme Yönetmeliğinde İptal Kararı Verildi

Görevde Yükselme Yönetmeliğinde İptal Kararı Verildi

Görevde Yükselme Yönetmeliğine ilişkin olarak bugün verilen Danıştay kararı iptal kararı bundan sonraki süreçte belirleyici olacak.

A+A-

Kurumlarda ve İdarelerde personel akıbeti süreci olarak tanımlanan ve çalışma hayatı içerisinde görevde yükselme olarak bilinen sürecin usul ve kararlarının belirlendiği yönetmelikte bugün itibari ile yeni bir karar alındı ve değişikliğe gidildi.

Yapılan değişiklik Mahalli İdareleri kapsarken, Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklik, Danıştay İptal Kararı olarak kayıtlara geçti.

Bahsi geçen bu yönetmelik uyarınca şube müdürleri idari ve teknik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Teknik kökenli şube müdürlükleri adına yönetmelikte; "kadronun görev alanı ile ilgili eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olmak" şartı arandığı açık ibare olarak eklenmektedir. 

Yapılan incelemeler sonucunda; Danıştay 2. Dairesi yaptığı çalışmalar neticesinde; ilgili mevzuatta "görev alanı" ibaresinin tanımının bulunmaması ve hangi teknik şube müdürlüğüne hangi bölüm mezunlarının başvurabileceğine dair net bir belirleyici hükmün yer almaması nedeniyle, ilgili yönetmeliğin yönetmeliğin 7. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinin 3 numaralı alt bendinin iptaline karar verildiği ilan edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.