Göreve İade Olan Personele Geriye Dönük Aile Yardımı

Göreve İade Olan Personele Geriye Dönük Aile Yardımı

KDK tarafından kamu görevine iade edilen personelin geriye dönük aile yardımı ödeneğinin faizi birlikte ödenmesine karar verildi.

Mali Haklar Faizi ile Ödenmeli

Vergi dairesinde çalışan personel 2016 yılında KHK ile kamu görevinden ihraç edilmiş ve 2019 yılında OHAL Komisyonu kararı ile yeniden göreve iade edilmiştir. İade olduktan sonra geriye dönük olarak çocuk yardımı ödeneğinin ödenmesini istemiştir. Ancak kurum bu talebi reddetmiştir. Bunun üzerine başvurucu Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurarak geriye dönük olarak hak ettiği aile ve çocuk yardımının ödenmesini istemiştir. Ayrıca başvurucunun geriye dönük maaşları ödenmiş ancak yasal faizi de ödenmemiştir. 

Başvuruyu inceleyen Ombudsman başvurucuyu haklı bulmuştur. Geriye dönük olarak aile yardımının ve işlemiş yasal faizinin ödenmesi yönünde tavsiye kararı almıştır. 

KDK verdiği kararda aile yardımı ödeneğinin memurun yasal bir hakkı olduğunu hatırlatmıştır. Hakkında yapılan işlemin iptali ile kamu görevine dönenlerin aylık ve diğer özlük hakları herhangi bir talep olmadan ödenmelidir. 

KHK’lıların geriye dönük maaşların ödenmesi gerektiği hakkında açık hüküm vardır. Ancak işleyecek yasal faiz hakkında açıklık olmadığından AYM kararına uymak gerekir. AYM kararına göre göreve iade olan personelin tüm mali hakları işleyecek olan yasal faizi ile birlikte ödenmelidir.

KDK tarafından olayın yargıya taşınarak masraf ve dava yükü olmaması için kuruma bu ödemeleri yapması yönünde tavsiye kararı verilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.