1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Görevlendirmeye Esas Puan Sadece O İl İçin Geçerlidir
Görevlendirmeye Esas Puan Sadece O İl İçin Geçerlidir

Görevlendirmeye Esas Puan Sadece O İl İçin Geçerlidir

Öğretmenlerin sahip olduğu yönetici görevlendirme puanı yalnızca görev yaptıkları illerde görevlendirilmeleri içindir.

A+A-

Yönetici Görevlendirme Usulü
Müdür ve müdür yardımcılığı boş olan kurumlar ile bu kadrolarda 4 ve 8 yıllık süresini dolduran yöneticilerin olduğu kurumlar ilan edilir. Eğitim kurumlarındaki boş olan yönetici sayısına göre kontenjan belirlenecektir. 

Öğretmen olarak görev yapan kişiler yöneticilik sınavı ve sonrasında mülakata girerek yönetici görevlendirmeye esas puana sahip olurlar. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar puan üstünlüğüne göre sıralanır ve en yüksek puan alan adaylardan kontenjanın 3 katı kadarı sözlü sınava alınır. 

Yazılı sınavın yüzde 80’i ve sözlü sınavın yüzde 20’si alınarak nihai puan oluşturulur. Söz konusu puan bir dahaki yazılı sınava kadar geçerlidir. Bu şekilde başarılı olanlar sıralanır ve elektronik ortamda, kadrolara göre atanma tercihlerini oluşturur. İlk kez yönetici olarak görevlendirilecek olanlar en fazla 20 tercih yapabilecektir. 

Sadece Görev Yapılan İlde Tercihler Yapılır
Yukarıda saymış olduğumu prosedüre gör elde edilen yönetici görevlendirme puanı ile müdür ve müdür yardımcılığına atanmak mümkündür. Peki, bu puan ile il dışında yönetici olarak atanmak mümkün müdür?

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümlerine göre yönetici görevlendirilmektedir. Yazılı sınav merkezi sistemle yapılır ancak sözlü sınavı her il milli eğitim müdürlüğü kendisi yapmaktadır. Dolayısıyla bu sınavdan alınan puan sadece o il sınırları içinde geçerli olacaktır. Her bir öğretmen kendi il sınırları içindeki öğretmenler ile yarışır ve onların arasında bir başarı sıralamasına sahip olur. 

Diğer yandan öğretmenlerin yönetici olması için açıklanan kontenjanlar il milli eğitim müdürlükleri tarafından açıklanır. Kontenjan sayısı yalnızca o il sınırları içindeki boş olan yönetici kadrolarına göre belirlenir. Yani her il kendi içinde yönetici görevlendirme çalışmasını yürütür. Belirlenen boş yönetici kadrolarına alım yapılmak için yazılı ve sözlü sınav yapıldığından, bu sınavlara giren adaylar o ildeki kadrolara taliptir. Bu yüzden her öğretmen hangi ilde yönetici görevlendirme sözlü ve yazılı sınavına girdiyse, bu puanlar ile o ilde görevlendirilebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.