GSS ve Bağkur borcu olanlar dikkat; son gün 31 Aralık

GSS ve Bağkur borcu olanlar dikkat; son gün 31 Aralık

Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği son gün belli oldu. Bu süreye kadar prim borcunu ödemeyenler devlet destekli sağlık hizmetlerini ücretsiz bir şekilde alabilecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile Bağ-Kur borcu olan vatandaşlar devlet destekli ücretsiz sağlık hizmeti uygulamasından bu yıl sonuna kadar yararlanacaklar. Borcunu ödemeyen vatandaşa yeni yılda ek ücretler çıkabilecek. 

Bilindiği üzere esnaf ve diğer vatandaşların SGK'ya 60 günden fazla borcu varsa sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamıyordu. Bu mağduriyetin giderilmesi için Cumhurbaşkanı bir düzenlemeyi yürürlüğe koymuştu. 24 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile SGK borcu olan vatandaşların sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilmeleri için 31 Aralık'a kadar süre tanındı. 

Bu uygulama ile birlikte geçmişteki borca bakılmadan vatandaşa hizmet götürülmesi kararlaştırıldı. Kararnameye göre sadece borcu olana değil bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eşi, anne-baba ve çocuklarına da yıl sonuna kadar ücretsiz bakılacak.

Prim borcu olanların mağduriyetini gidermek için çıkarılan kararnamede 31 Aralık'a kadar geçici madde bulunduğundan 1 Ocak 2020'den itibaren sağlık hizmetleri ücretsiz yapılmayacak. Sağlık sigortası prim borcunuzun olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Ödemeyenler dikkat;

GSS ve Bağ-kur borcunu ödemeyen vatandaşlar için gecikme faizi uygulanacak. Borcu olanlar için yapılandırma da mevcut. Üstelik yapılandırmanın avantajları da var. Prim borcunu yapılandıran ve taksidini düzenli ödeyenler ise sağlık hizmeti almaya devam edecek. 

Kimler ücretsiz faydalanacak;

GSS borcu devlet tarafından ödeneceği için bazı kişilere ücretsiz sağlık hizmeti sunulmaya devam edecek. Gelir testi uygulandıktan sonra aynı evde yaşayanların kişi başına gelirin 2019 yılı için 852.80 TL’nin altında olup olmadığına bakılacak. Altındaysa GSS'den muaf tutulacak.

Muafiyet uygulamasında yeni mezunlar da yararlanmaktadır. Mezun olan üniversite öğrencisi diploma tarihinden itibaren 2 yıl süreyle GSS borcu ödemesinden muaf tutulacak. Bunun için yaş şartı 25 olarak belirlenmiştir. İşçiler işten ayrıldıklarında 90 gün prim ödemesi varsa 90 gün süreyle sağlık hizmetinden de yararlanabilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum