1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Muhafaza Memuru Başvuruları Nasıl Yapılır
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Muhafaza Memuru Başvuruları Nasıl Yapılır

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Muhafaza Memuru Başvuruları Nasıl Yapılır

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kamu personeli alımı kategorisinde en fazla rağbet edilen meslek grubu olan Muhafaza Memuru başvuruları nasıl yapılır? Muhafaza Memuru başvuru şartları nelerdir? Detayla sizden gelen sorular üzerine hazırlanan haberimizde...

A+A-

Muhafaza Memurluğu meslek grubu farklı bakanlıklar tarafından değerlendirilebilen bir kamu personel unvanıdır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından istihdam edilen Muhafaza Memuru alım şartları nelerdir? Muhafaza Memuru başvuruları nasıl yapılır?

Türkiye genelinde her yıl binlerce kamu personeli adayı tarafından merak edilen Muhafaza Memuru kamu personeli görev alanları ve Muhafaza Memuru olarak hizmet vermek için gerekli süreçler nelerdir sorusunun cevabı, Gümrük Bakanlığı tarafından yayımlanan güncel kılavuzlarda detayları ile açıklanmaktadır.

Muhafaza Memuru Nedir?

En kısa tanımı ile Muhafaza Memuru; görev aldığı kamusal alanda gerekli koruma faaliyetlerinde bulunan memurdur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda hizmet veren Muhafaza Memurları ise gümrükte geçişler sırasında insanı ve eşya anlamında her şeyin sorunsuzluğunun teftiş ve temini için kamu hizmeti verirler.

Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Bir kamu personeli adayının muhafaza memuru olabilmesi için öncelikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından günün şartlarına göre talep edilen eğitimi sağlamış olması gerekmektedir. Eğitim sonrası süreçte ise sözlü ve yazılı sınavlar yapılmaktadır. Adayların bu aşamalara gelebilmesi için en önemli kriter ise KPSS P3 puan türünden en az 70 puanı temin etmek olmaktadır.

Bu şartlar sağlandıktan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı tarihlerde yapılan başvuru sonrasında sınavlara tabi tutulan adaylar arasında en başarılı olanlar Muhafaza Memuru unvanı ile kamu personeli olmaktadır.

standar-ic-haber-005.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Muhafaza Memuru Başvuru Şartları Nelerdir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Muhafaza Memuru genel alım şartları yayımlanmamaktadır; fakat yapılan son istihdamlarda talep edilen kriterlere göre adaylardan genel olarak şu şartlar talep edilmektedir:

1- KPSS P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak,

2- En az dört yıllık eğitim alınan Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme fakültelerinden mezun olmak veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların Gümrük İşletme bölümünden diploma sahibi olmak,

3- 30 yaşından gün almamış olmak,

4- Erkekler için genel kriter olan 172 cm’den ve kadınlar için genel kriter olan 165 cm’den kısa olmamak, şartlarına uygun olmak gerekmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Muhafaza Memuru olabilmek için bakanlık tarafından yayımlanan güncel kılavuzdan sonra başvurularını online olarak tamamlayıp; kurumun ilan ettiği tarihlerde yazılı sınava girmek ve başarılı olmak gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum