1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Güvenlik Soruşturmaları Hızlanacak
Güvenlik Soruşturmaları Hızlanacak

Güvenlik Soruşturmaları Hızlanacak

AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile artık güvenlik soruşturmaları daha hızlı sonuçlanacak.

A+A-

Verilere Ulaşım Hızlanacak
AK Parti tarafından 10 Ekim 2018 tarihinde yani bugün TBMM Başkanlığına 50 maddelik bir kanun teklifi sunuldu. Teklifin yasalaşması halinde güvenlik soruşturmalarının daha hızlı sonuçlanması bekleniyor. Çünkü teklife göre güvenlik soruşturmasını yapan memurlar kamu kurumlarının arşivleri ile adliyelerdeki verilere ulaşabilecekler. Bürokrasi azaldığı için süreç de hızlanacaktır. 

Şimdilerde kamu kurumlarına yapılan hemen her alım için, memur olmak için güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması gerekiyor. Binlerce adayın güvenlik soruşturmasının yapılması ise süreci uzatmaktadır. İşte bu süreci kısaltacak olan adım yasa teklifi ile atılıyor.

Neler Değişecek?
26/10/1994 tarihli ve 4045 sayılı Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Sayılı Sıkıyönetim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda değişiklik yapılacak. Değişen madde ile güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması yapan memurların erişimi olan kaynaklar genişletilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının arşivleri, elektronik bilgi işlem merkezleri, cumhuriyet savcılıkları ve mahkemeler bu memurların erişimine açılacak. 

Yapılacak olan düzenleme ile araştırmanın nitelikli olarak yapılması amaçlanıyor. Kamusal zararın önlenmesi ile kişilerle ilgili tam ve eksiksiz bilgiye ulaşılması, hak kayıplarının yaşanmaması için düzenleme yapılmıştır. Böylece memuriyete giren adaylar da güvenlik soruşturmasının sonuçlanması için uzun süre beklemeyecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.