1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Neleri İnceleniyor?
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Neleri İnceleniyor?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Neleri İnceleniyor?

Kamu kurumlarına ilk kez ya da yeniden atanan adaylar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

A+A-

Neler İnceleniyor?
Kamu kurumlarına memur olarak atanan kimselerin en çok merak ettiği hususların başında güvenlik soruşturması geliyor. Zira bu soruşturma neticesinde kişinin ataması dahi iptal edilebiliyor.

Öncelikle ifade etmek gerekir ki güvenlik soruşturması MİT ya da emniyet birimleri tarafından yapılmaktadır. Yapılan araştırmada kişinin kimlik bilgilerinin doğruluğu, adli sicil kaydı, geçmişte yabancı ülkelerin uyrukluğuna girip girmediği gibi konular araştırılmaktadır. Son zamanlarda en çok araştırılan hususların başında ise milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılar ile bir irtibatının olup olmadığıdır.

Azami Süre
Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için geçen sürenin oldukça uzun olması adayların en çok şikayet ettiği konular arasında yer alıyordu. Bu konuda yönetmelik değişikliği yapıldı ve süre sınırlaması getirildi. Arşiv araştırması için 30 işgünü, güvenlik soruşturması için ise 60 işgünü sınırlaması getirildi. Bu sürenin dışına çıkmadan kişi hakkında karar vermeye yeterli bilgilerin toplanması gerekiyor.

Soruşturma Sonucuna İtiraz
Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumsuz olan kimseler bu konuyu yargıya taşıyabilir. Nitekim yargıdan bu konuda çokça emsal karar çıktığını ifade edebiliriz. Süresi içerisinde başvurulması durumunda mahkeme inceleme yapacak ve nihai bir karar verecektir. Mahkeme kararının kurum tarafından uygulanması zorunludur. Kararın kesinleşmesine ihtiyaç yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.