1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Güvenlik Soruşturmasına Takılan Taşeronlar İçin Araştırma Talebi
Güvenlik Soruşturmasına Takılan Taşeronlar İçin Araştırma Talebi

Güvenlik Soruşturmasına Takılan Taşeronlar İçin Araştırma Talebi

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından hazırlanan bir araştırma önergesinde kadroya geçirilmeyen taşeron işçilerin sorunlarının araştırılması talep edildi.

A+A-

Nedenini Bilmiyorlar
Güvenlik soruşturması nedeniyle kadroya geçirilmeyen binlerce personel neden kadro alamadıklarını bilmemektedirler. Bu kapsamda kendilerine sadece Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen şartları taşımadıkları ifade edilmekte ve talepleri reddedilmektedir. Bunun üzerine haklarını aramak isteyen taşeron işçiler dava açmak zorunda kalmaktadırlar. 

Bu konu ile ilgili şikayetlerin üzerine araştırma önergesi hazırlayan CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer güvenlik soruşturmaları hakkında yaşanan mağduriyetlere değindi. 

Sürelere Uyulmuyor
Normal şartlar içerisinde yönetmeliğe göre 60 gün içerisinde cevaplanması gereken güvenlik soruşturmalarının aylar boyunca devam ettiği ve bu sebeple de kişilerin mağdur edildikleri ifade edildi. Ayrıca güvenlik soruşturmalarını kimlerin nasıl yaptığı konusunda da muğlaklıkların olduğu ifade edilmektedir. 

Sadece işe yeni başlayacak olanlar için değil uzmanlık almak isteyen kimselerin de bu sorunla karşılaştığı ifade edilmektedir. Bu kapsamda bazı bakanlıklarda 9 aya varan bekleme süreleri ciddi manada sıkıntılar oluşturmaya başlamaktadır. 

İşte tüm bu sorunların ortadan kaldırılması adına Meclis tarafından araştırma yapılması önerilmiştir. Böylelikle atanamayan veya güvenlik soruşturmasını bekleyen tüm herkesin sorunları da çözülmelidir. Ayrıca soruşturmada dikkat edilen hususların net ve şeffaf bir şekilde açıklanması da icap etmektedir. aksi takdirde mağduriyetlerin katlanarak devam ettiğini ifade etmemiz gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.