1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güvenlik Soruşturmasını Bekleyen Teknisyen KDK İle Görevine Başladı
Güvenlik Soruşturmasını Bekleyen Teknisyen KDK İle Görevine Başladı

Güvenlik Soruşturmasını Bekleyen Teknisyen KDK İle Görevine Başladı

2018 yılının Temmuz ayında Makine Kimya Endüstrisi Barutsan Fabrikası’na kimya teknisyeni olarak atanan vatandaşın işe başlayamama sorunu KDK ile çözüldü.

A+A-

KDK Kararı İle Göreve Başladı
2018 yılında MKE bünyesinde kimya teknisyeni olarak atanan vatandaş atamanın üzerinden 10 ay geçmesine rağmen göreve başlayamadı. Bunun üzerine KDK’ya başvuran teknisyen olumlu sonuç almayı başardı. KDK aldığı tavsiye kararında kişinin güvenlik soruşturmasının derhal sonuçlandırılarak göreve başlaması talep edildi. 

Kurum da KDK’nın tavsiye kararına uyarak kişinin göreve başlamasını sağladı. Edinilen bilgilere göre diğer adayların güvenlik soruşturmasının devam etmesi nedeniyle başvurucunun da bekletildiği belirlendi. ancak KDK’nın kararı sonrasında beklemeye lüzum olmadan kişinin göreve başlaması sağlanmış oldu. 

Son zamanlarda güvenlik soruşturmasının süresinin oldukça uzaması adaylara ciddi zararlar vermektedir. Sadece adaylar değil bu süre zarfında kurumlar da büyük zararlara uğramaktadır. Dolayısıyla kurumların bu konuda daha hassas olmaları gereklidir. kolluk kuvvetlerinden gelen bilgilerin en kısa süre içerisinde değerlendirilmesi ve hayata geçirilmesi icap ediyor. Ayrıca soruşturması tamamlanan adayların diğer kişileri beklemesinin de önüne geçilmelidir.

Ancak bu sayede sorunlar çözülebilir ve adaylar da mağdur edilmemiş olur. Ayrıca mevzuatımızda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için bir süre sınırlaması da belirlenmiştir. Kurumların bu sürelere uyması bir zorunluluktur. Aksi takdirde yasal sorumluluk başlayacak ve yargı önünde hesap sorulabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.