1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hafta Sonu İl Dışında Hastalanan Memurlar Ne Yapmalı
Hafta Sonu İl Dışında Hastalanan Memurlar Ne Yapmalı

Hafta Sonu İl Dışında Hastalanan Memurlar Ne Yapmalı

Memurluk yaptıkları il dışına çıkan ve hafta sonu hastalanan memurlar hastanelerin acil servislerinden hastalık raporu alabilir.

A+A-

Raporlar Hastalık İznine Çevrilecek
Hafta sonları tatil yapan memurlar il dışına çıkabilir. Bu konuda bazı valilikler bildirimde bulunulması yönünde bazı düzenlemeler yapmış olsalar da burada izin alma gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla il dışına çıkmakta herhangi bir sorun yoktur. 

İl dışında iken hastalığa yakalanan memurlar pazartesi günü işe başlayamayacak durumda ise bu durumda hastaneye giderek sağlık raporu alabilir. Ancak hafta sonu olduğu için hastanelerin sadece acil servisleri hizmet vermektedir. Bu durumda acil servislerden sağlık raporu alınacak ve bu rapor kuruma iletilecektir. Bu sayede hastalık raporu izne çevrilecektir. 

Özel hastanelerden de sağlık raporu alınabilmesi mümkündür. Ancak bu raporların hastalık iznine çevirebilmesi için acil servis tarafından verilmesi gereklidir. Aksi takdirde mağduriyet yaşanması söz konusu olabilecektir. Mesai saatleri içerisinde il dışına çıkan personeller için ise farklı bir durum söz konusudur. Mesai saatleri olduğu için memurlar görev yaptıkları il dışında bir yerden sağlık raporu almaları durumunda bu rapor hastalık izni kapsamında değerlendirilmeyecektir. Dolayısıyla memur gerçekten hasta olsa dahi disiplin soruşturmasına maruz kalması söz konusu olacaktır. Bu konuda memurların son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sicilin kirlenmesi işten bile olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.