1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hafta Tatili Kalkıyor İşçilerin Çalışma Süresini Kim Koruyacak
Hafta Tatili Kalkıyor İşçilerin Çalışma Süresini Kim Koruyacak

Hafta Tatili Kalkıyor İşçilerin Çalışma Süresini Kim Koruyacak

Onaylanan “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi” kanunu ile birlikte artık patronlar işçileri 7 gün boyunca çalıştırabilecek. Bu yasa düzenlenmeden önce işçiler haftada en fazla 6 gün çalıştırılabiliyordu. İşte yasayla gelen işçileri ilgilen

A+A-

1 Temmuz 2017 tarihinde “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi” kanunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren bu kanun ile patronlar, işçileri 7 gün boyunca çalıştırabilecek. Ayrıca bu kanunun onaylanmasıyla beraber iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu kaldırılmış oldu.

Bu yasanın kabul edilmesinin sebepleri de açıklandı. Açıklanan bilgilere göre yasanın kabul edilmesinin sebebi işverenlerin yükünü azaltmak. Bu kanundan önce sanayi işletmenlerinin sahipleri, hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelere gidip bazı prosedürleri tamamlaması gerekiyordu. Bunun da işverenlere ek yük olduğu açıklandı.

Bu kanunla beraber işverenlerin yükü azaltılmış olsa da işçilerin çalışma süresini koruyan madde kaldırılmış oldu. Şu anda, işverenlerin işçileri 6 günden fazla çalıştırmasına engel olacak bir madde bulunmamaktadır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verileri incelendiğinde çarpıcı gerçekler göz önüne seriliyor. OECD tarafından hazırlanan mesainin en uzun olduğu ülkeler sıralamasında, Türkiye’nin birinci sırada yer aldığı görülüyor. Bu kanunun da yürürlüğe girmesiyle beraber Türkiye’nin birinci sırayı koruyacağı gözüküyor.

İşverenlerin yükünün azaltılmasının dışında işçilerin haftalık çalışma sürelerini koruyan bir kanunun da yürürlüğe girmesini umut ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum