Haftalık Ders Saatlerini Azaltmak İçin Çalışma Yürütülüyor

Haftalık Ders Saatlerini Azaltmak İçin Çalışma Yürütülüyor

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, haftalık ders saatlerinde azaltmaya gidilmesini sağlayan çalışma yapıldığını söyledi.

Çalışma Devam Ediyor
MEB Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sisteminde değişiklikler yapılmasına devam ediyor. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, katıldığı bir panelde açıklamalarda bulundu. Eğitimde 2023 vizyonu kapsamında değişikliklerden bahsetti. Bu vizyonda yapılacak olan şeylerin takvime göre açıklandığını hatırlattı. 

Haftalık ders saatlerinde azaltmaya gidileceğini açıkladı. Sadece ders saatleri azalmakla kalmayıp öğrencilere verilen ders sayısı da azalacak. Yani ders programları kısalacak ve sadeleşecek. Mart ayı sonunda tüm sınıflarla alakalı programlar açıklanacak. Haftalık ders çizelgeleri yayınlanınca çıkarılan dersler ve ders saatinde azalmaya gidilen dersler belirlenecek. Ders saatlerine ilişkin düzenleme için bu anda çalışmalar yürütülmektedir ancak ayrıntılar Bakan Selçuk tarafından açıklanacaktır. 

Eğitim Sistemi Sadeleşecek
Bakan Selçuk, her fırsatta öğrencilerin ilgi alanında göre eğitim verilmesi gerektiğini dile getiriyor. Zorla değil, sevdirerek öğretmen gibi konulardaki hassasiyetini belirtiyor. Öğrenci yanlısı politikaları ile çıkmaza giren eğitim sisteminde adım adım değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu değişikliklerden biri eğitim dönemi içine eklenen iki ara tatil ile yaz tatilinin kısaltılmasıydı. Şimdi ise ders saatlerinde azaltma gündemde. 

Öğrencilerin ders programlarında haftada 45 saat ders yer almaktadır. Öğrenciler neredeyse tüm günü okulda geçiriyor olmasına rağmen eğitimdeki tablo yüz güldüren cinsten değildir. Bu durumu düzeltmek adına ders programlarında sadeleşmeye gidiliyor. Hem ders sayıları azaltılacak hem de ders saatleri kısaltılacak. Böylece öğrenciler sıkılmadan, zorlanmadan eğitime devam edilecek.

Öğretmenleri de Yakından İlgilendiriyor
Ders programlarında yapılan değişiklikler öğretmenleri de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü ders saati çok olan öğretmenin performansı düşüyor ve derslerin verimliliği azalıyor. Ders sayılarının fazlalığı dolayısıyla öğretmenler branşları dışındaki derslere de girmek durumunda kalıyor.  Bu da eğitimde kalitenin düşmesine sebep oluyor.
Çok sayıda ve uzun ders saatleri daha çok öğretmen ihtiyacı anlamına da gelmektedir. Ancak maalesef ki öğretmen açığı halen devam etmektedir. Ders saatleri azaltılırsa öğretmen açığı da bir nebze azalacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.