1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hakim Yardımcılığı Ne Zaman Geliyor? Görev Tanımı
Hakim Yardımcılığı Ne Zaman Geliyor? Görev Tanımı

Hakim Yardımcılığı Ne Zaman Geliyor? Görev Tanımı

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı yargı reformu ile hakim yardımcılığının gelmesi öngörülüyor. Hakim ve Savcı Yardımcıları Ne Yapacak?

A+A-

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi yeni bir düzenlemenin hayata geçmesini öngörüyor. Buna göre hakim ve savcı yardımcılığı sistemi gelerek yargı mensuplarının daha deneyimli olması hedefleniyor. Hakim ve savcı olarak mesleğe başlayan kişilerin direkt olarak kürsüye oturması yerine, deneyimli meslektaşlarının yanın da tecrübe kazanması hedefleniyor. 

Halihazırdaki sistemde hakim ve savcılık sınavlarında başarılı olan kişiler mülakattan da geçerse staja başlıyor. 1 ile 2 yıl arasında süren staj sonunda ise ataması yapılarak kürsüde çalışmaya başlıyor. Bu durumda pek çok hakim savcı mesleği kürsüde öğreniyor. Dolayısıyla adalet hizmetleri de gecikiyor. Bu sorunu çözmek için yargı reformu ile hakim ve savcı yardımcılığı statüsünün getirilmesi düzenlemesi yapıldı.

Hakim yardımcıları hakimlerle birlikte çalışarak mesleği öğrenecektir. Hakim tarafından kendisine tevdi edilen dosyayı inceleyecek ve yaptığı çalışmayı hakime sunacaktır. Kalem personelinin hakime sunacağı dosyayı inceleyerek gerekli kontrolleri yapacaktır. Gerekçeli karar taslaklarını hazırlayarak hakimle birlikte karar sürecine katılacaktır. Bu şekilde deneyim kazanacaklardır ve kürsüye çıktıklarında daha doğru karar verebileceklerdir. Savcı yardımcıları da aynı şekilde uzmanlaşacaktır. 

Siber suçlara ilişkin sürecin makul sürede ve doğru sonuçlandırılması için hakim ve savcılar bilişim suçları konusunda uzmanlaşacaktır. Bu hükümler teknolojik gelişmelere göre yeniden düzenlenecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum