Halk Ekmek Bayileri Yerine Halk Marketler Geliyor

Halk Ekmek Bayileri Yerine Halk Marketler Geliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi halk ekmek bayilerini kaldırarak, ekmek satışlarını marketlere verecek.

4.600 Halk Ekmek Bayisi Var
Ankara büyükşehir belediyesi Mansur yavaş, Ankara’daki halk ekmek bayilerinin kaldırılacağını söyledi. Şu anda 4.600 adet ekmek bayisi bulunuyor. Bu bayileri kaldırılarak ekmek satışı marketlere verilecek. Ankara’da bulunan 4.600 adet bakkal dönüşüm sürecine girecektir. Bu bakkallar halk market adıyla hizmet verecektir. 

Halk ekmek bayileri aracılığıyla halka piyasadan daha ucuza ekmek sağlanmaktadır. Ekmek satışına ek olarak bu marketlerde gıda satışı da sağlanacaktır. Kırsal alanda çiftçiden üreticiden alınan malzemelerle üretim yapılarak bu marketlerde satışa sunulacaktır. Çiftçilerin bu modele katılması için teşvikler sağlanacak. Böylece tarımsal ve hayvansal ürünlerin de uygun fiyata halka ulaşması hedeflenecek. Örnek olarak ise süt alımının Ayaş tarafından yapılacağı açıklandı. 

Köylerde hayvancılık yapana ucuz yem, tarım yapana ucuz tohum sağlanacak böylece tarım ve hayvancılık da teşvik edilecek. Halk marketlerde uygun fiyata kırmızı et ve ürünlerini bulmak mümkün olacak. Bu şekilde en az 50 ile 100 kalem malın halka ulaşması hedefleniyor. Halk marketlerde uygun fiyatlı ürünler satılarak vatandaşın bütçesine destek olunacak. 

Gıda Paketi Uygulamasına Son Veriliyor
Ankara’da ihtiyaç sahiplerine şu ana kadar gıda paketleri dağıtılarak yardım yapılıyordu. Bu uygulamaya son verilerek ihtiyaç sahiplerine kart dağıtılacak. Belirli marketlerde geçerli olacak kartlarla istenilen şekilde alışveriş yapmak mümkün olacak. Yılbaşından sonra yeni uygulamaya geçilecek ve artık gıda paketi dağıtılmayacak. Kartlara para yüklenecek, aileler de ihtiyaçları olan ürünleri marketten kendisi alabilecek. 

Böylece ailelere ezberden yardım yapmak yerine ihtiyaçlarına uygun olanı almaları sağlanacak. Yüklenen paraların kullanılması ile o marketteki her üründen almak mümkün olacaktır. 

Mobil Arıza Bildirim Uygulaması Geliyor
Belediyenin yeni bir hizmeti de arıza bildirim uygulaması olacak. Belediye tarafından sunulan mobil uygulama şu anda çalışma aşamasında. Uygulamanın hayata geçmesi ile belediye tarafından sunulan hizmetlerde aksaklık olması halinde hemen bildirilebilecek. Vatandaşlar uygulama üzerinden şikayetlerini bildirecek. Konum atma özelliği sayesinde hemen adrese gelinerek arıza giderilebilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.