1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Hangi Lise Üniversiteye Daha Çok Öğrenci Yerleştirdi?
Hangi Lise Üniversiteye Daha Çok Öğrenci Yerleştirdi?

Hangi Lise Üniversiteye Daha Çok Öğrenci Yerleştirdi?

YKS sonuçlarının açıklanması ile hangi okulun üniversiteye daha çok öğrenci yerleştirdiği belli oldu.

A+A-

Lisans Yerleştirmeleri 
Mezunları arasından 4 yıllık lisans kazandırma oranı en yüksek olan okul türü sosyal bilimler lisesi oldu. Yüzde 58 lisans yerleştirmesi sağlandı. Sıralamayı yüzde 49 ile fen liseleri takip ederken, sonra yüzde 28 ile Anadolu Liseleri takip etti. İmam Hatip Liselerinin lisans yerleştirme oranı yüzde 14 olurken, Meslek Lisesi öğrencileri yüzde 8 yerleştirme oranına sahiptir.

Görüldüğü üzere en yüksek kazandırma oranı sosyal bilimler lisesine aitken, en az kazandırma oranı meslek liselerinde olmuştur. 

2017 ve 2019 yıllarında liselere ait yerleştirme oranları karşılaştırıldığında tüm liselerin yerleştirme oranı düşmüştür. Anadolu ve Sosyal Bilimler Liselerinde yüzde 6 düşüş görülürken, imam hatiplerde yüzde 4 düşüş yaşanmıştır. Bu liselerde düşüş yaşanırken meslek liselerinin lisans yerleştirme oranları ise yüzde 2 yükselmiştir. Meslek liselerindeki bu durum sevindirici olsa da genel tablo oldukça düşündürücüdür. Yeni neslin başarı oranı giderek düşmektedir. 

Son dönemde sayılarının hızla artması ile dikkat çeken imam hatip liselerindeki durum da yüz güldürmeyen cinsten. 2017 yılında her 100 imam hatip mezunundan 18’i lisansa yerleşebilirken, bu sayı her 100 öğrenciden 15’e düşmüştür. Görünen tablo imam hatip liselerinin başarısının oldukça düşük olduğudur. Buna rağmen her gün yeni bir okul açılmaya devam edilmektedir. LGS ile yapılan yerleştirmeler de öğrencilerinin talebinin Anadolu liselerinden yana olduğunu göstermektedir. 

Anadolu Liseleri Neden Geriledi?
Daha önceki yıllarda yükseköğretime yerleştirme oranı yüksek olan Anadolu liselerinin başarısı azalmıştır. Halbuki Anadolu liseleri rakipleri arasında seçkin okullardandır. Bu düşüşün sebebi olarak Anadolu liselerinin sayısının azaltılması gösteriliyor. Anadolu liseleri imam hatiplerine dönüşünce sayıları oldukça azaldı. Ancak öğrencilerin talebi yoğun olunca ikili eğitime geçildi. Öğrenciler sabahçı öğlenci olarak eğitim almaya başladı. Bu da tek okulda çok sayıda öğrenci anlamına geliyor. Sayının çokluğu ise niteliği azaltıyor. İşte bu sebeplerle Anadolu liselerindeki öğrencilerin başarısı günden güne azalıyor. Lise öğrencilerinin başarısının arttırılması için MEB okulları yeniden düzenlemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.