1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Hangi Okulda Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hangi Okulda Eğitim Süresi Ne Kadar?

Hangi Okulda Eğitim Süresi Ne Kadar?

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında ders saatleri ve teneffüs saatleri değişiklik göstermektedir.

A+A-

Okul Öncesi Öğretim Kurumları
MEB ilgili yönetmeliklerle her eğitim kurumunda ders saatleri, öğle molası ve teneffüs süreleri belirlenmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarında bir ders saati 50 dakikadır. Teneffüs süreleri düzenlenmemiştir. Bunun yerine eğitim süresince güne başlama, oyun, beslenme, temizlik, etkinlik, dinlenme ve günü değerlendirme şeklinde bir akış mevcuttur. 

İlköğretim Kurumları
İlköğretim kurumlarında bir ders saati 40 dakikadır. Normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika teneffüs yapılır. Normal eğitim yapılan kurumlarda yemek ve dinlenme için en az 40, en fazla 90 dakika öğle molası verilir. İkili eğitim yapan kurumlarda iki öğrenci grupları arasında en az 30 dakika ara verilir. 

Ortaöğretim Kurumları
Ortaöğretim kurumlarında bir ders saati 40 dakikadır. Teneffüs süreleri okul yönetimi tarafından belirlenir. Teneffüsler 10 dakikadan az olamazken, öğle arası 40 dakikadan az olamaz. İkili eğitim yapılan kurumlarda bu süreler kısaltılabilir. İstek halinde blok ders yapılabilir. Ancak en fazla iki ders saati bloklanabilir. 

Mesleki ve teknik eğitim veren okullarda atölye ve laboratuvar dersleri 40 dakikadır. İşletmelerde yapılan dersler ise 60 dakika olacaktır. Staj süreleri de 60 dakika üzerinden değerlendirilecektir. Öğle arası 45 dakikadan az olmayacaktır.

Hayat Boyu Öğrenme Kursları
Teorik ders süresi 40 dakika, teneffüsler 10 dakika ve öğlen arası 45 dakikadan az olamaz. İstek halinde blok ders yapmak mümkündür. En fazla iki ders blok olarak yapılabilir. Kurumlar günde 8 saat çalışır ve saat 22.00’dan sonra çalışmazlar. 

Özel Eğitim Kurumları
Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için açılan kurumlarda ders saatleri çocukların yaşlarına göre düzenlenir. 0-36 aya arsındaki çocuklar için olan kurumlara her çocuk haftada 2 gün gelir ve ikişer saat ders yapılır. Bir ders saati 40 dakikadır. Çocuğun ihtiyacına göre dersler evde de yapılabilir. 36 ayı tamamlayan çocuklar içinse günlük 50 dakikalık 6 ders yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.