1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Hangi Okullarda Özel Eğitim Sınıfı Açılabilir?
Hangi Okullarda Özel Eğitim Sınıfı Açılabilir?

Hangi Okullarda Özel Eğitim Sınıfı Açılabilir?

Bazı okullar tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilen özel eğitim sınıfı açma taleplerine nasıl bir cevap verildiği haberimizde yer almaktadır.

A+A-

Mesleki Eğitim Şartı
Özel eğitim sınıfının ne anlama geldiği Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin tanımlar kısmında açıklanmıştır. Buna göre özel eğitim sınıfı mesleki eğitim veren ortaöğretim kurumlarında açılabilecektir. Ayrı bir sınıfta eğitim görmesi gereken öğrenciler için özel eğitim sınıfı açılması talep edilebilmektedir. Ancak mesleki eğitim vermeyen kurumlarda böylesi bir sınıf açılması mümkün değildir. 

Diyarbakır’da bulunan Şehit Mehmet Bora Tayfur Anadolu Lisesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’ndan özel eğitim sınıfı açılması talep edilmişti. Dilekçeyi değerlendirmeye alan MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ilgili yönetmelik maddesine atıfta bulunarak talebin reddedildiğini belirtti. bu görüşte de yer aldığı üzere mesleki eğitim vermeyen eğitim kurumlarında özel eğitim sınıfı açılması mümkün değildir. 

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği hükümlerine göre ayrı bir sınıf açılması için Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu’nun rapor vermesi gereklidir. Ardından il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından valiliğe teklif götürülmesi gereklidir. Valiliğin onay vermesi ile birlikte özel eğitim sınıfları açılabilecektir. Ayrıca bu sınıflarda eğitim görecek olan öğrencilerin engel durumları da kategorize edilecek ve buna göre sınıflar oluşturulacaktır. Açılan özel eğitim sınıflarında öğrenciler belirli bir alana yönlendirilecektir. Eğer birden fazla sınıf açılırsa bu durumda farklı alanlara yönlendirme yapılması mümkün olabilecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.