Hangi Sağlık Personelleri 1 Kademe İlerlemesinden Faydalanabilir

Hangi Sağlık Personelleri 1 Kademe İlerlemesinden Faydalanabilir

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 36'ya göre 1 kademe ilerlemesi verilecek sağlık personelleri belirlenmiştir.

4 Yıllık Üniversite Şartı
Sağlık bölümlerinden mezun olarak kamuda göreve başlayan çalışanlara kademe ilerlemesi verilmektedir. Ancak bu tüm sağlıkçıları kapsamamaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesinde kimlerin kapsam içerisine dahil oldukları belirtilmiştir. Buna göre en az 4 yıllık bir sağlık bölümünü bitiren doktorlar, diş doktorları, eczacılar, veteriner hekimler ve diğer sağlık bölümlerinden mezun olan çalışanlar kademe ilerlemesinden faydalanabilir.

Bu maddeye göre 2 yıllık bir bölüm bitiren hemşireler ve diğer sağlık personelleri  bu madde kapsamının dışında tutulmuştur. Ancak bölümlerini 4 yıllığa tamamlamaları halinde bu kişiler de kademe ilerlemesi sağlayabilirler. Kademe ilerlemesi sayesinde çalışanların pek çok özlük hakkı artmaktadır. Buna göre maaşlarda artış yaşanmasının yanı sıra memurlara özel pasaport hakkının elde edilmesi gibi pek çok ayrıcalık bulunmaktadır.

Sağlık çalışanlarına tanınan bu haklar gibi birtakım özel düzenlemeler de bulunmaktadır. Böylelikle sağlık çalışanlarının zorlu görevlerine karşın bir ödüllendirme sistemi hayata geçirilmiş olmaktadır. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı gibi gündeme getirilen yeni haklar da mevcuttur. Tüm bunlar sağlık çalışanlarının daha iyi şartlar altında görev yapabilmelerini sağlamak ve böylelikle vatandaşın memnuniyetini de artırmak içindir. Sağlık çalışanlarına ayrıcalık tanıyan bu tür düzenlemelerin daha da çok yaygınlaştırılması önem arz etmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.