Harran Üniversitesi Görevde Yükselme Sınavında Adaletli Davranarak Örnek Oldu

Harran Üniversitesi Görevde Yükselme Sınavında Adaletli Davranarak Örnek Oldu

Harran Üniversitesi, görevde yükselme sınavında yüksek puan adaylara yüksek puan vererek başarılı olmalarını sağladı.

Yazılı Sınavla Uyumlu Puanlar Verdiler
Görevde yükselme ve unvan değişikliği için öncelikle YÖK tarafından yazılı sınav yapılır. Bu sınavda başarılı olan adaylar kendi kurumları tarafından sözlü sınava alınır. Sözlü sınavda da başarılı olurlarsa görevde yükselme ve unvan değişikliğine hak kazanırlar. 

Üniversitelerde yapılan görevde yükselme sınavları YÖK tarafından Anadolu Üniversitesi’ne yaptırılmaktadır. Sınav merkezi olarak yapılır ve görevde yükselme için başvuru yapan tüm adaylar bu sınava girebilmektedir. Yükseköğretim Kurumu’nun yaptığı son görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı 23 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır. Bu sınavın sonuçları da 12 Nisan 2019 tarihinde açıklanmıştır. YÖK tarafından 2019 Yılı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği merkezi yazılı sınavı sonucuna ilişkin duyuru yayımlanmıştır. Bu duyuru ile adaylar merkezi sınavdan kaç puan aldığını öğrenmiştir. Bu sınavda başarı gösteren adaylar ise kendi kurumları tarafından sözlü sınava alınırlar.

Sözlü Sınavda Eşit Davrandılar
Üniversiteler maalesef ki zaman zaman torpilli atamalarla gündeme gelmektedir. Diğer yandan bazı üniversiteler de adaylara hakkaniyetli puanlar vererek örnek teşkil ediyor. Daha önce üniversitelerce gerçekleştirilen sözlü sınavlarda Amasya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi verdiği hakkaniyetli puanlarla gündeme gelmiştir. Şimdi de Harran Üniversitesi hakkaniyetli davranışı ile takdirleri topladı. 

Yazılı sınavdan kadro sayısına göre en yüksek puanı alan adaylar, girdikleri sözlü sınavda başarılı sayıldı. Adaylara merkezi sınavda aldıkları puanlar ile uyumlu puanlar verilmiştir. Böylece yazılı sınavda en başarılı olan adaylar görevde yükselmiştir. 

Sözlü Sınavlar Eşitsizliğe Sebep Olmamalı
Ülkemizde kamu kurumlarına yerleşmek ya da mevcut görevinde yükselmek isteyenler genellikle yazılı ve sözlü sınavlara beraber tabi olmaktadır. Yazılı sınav objektif olduğu için adayların başarısını adil bir şekilde ortaya koymaktadır. Ancak sözlü sınavda verilen hakkaniyetsiz puanlarla adayların emekleri heba edilebilmektedir. Diğer yandan bazı adaylar da haksız yere kayırılmaktadır. İşte bu sebeple sözlü sınavlar her zaman şaibe yaratmaktadır. Alımların mülakatla yapılacağını duyan adaylar haklarının verilmemesi konusunda endişe yaşamaktadır. 
Son dönemlerde üniversiteler mülakatlarda verdikleri hakkaniyetli puanlarla takdirleri topluyor. Birkaç üniversite adaylara yazılı sınav başarıları ile uyumlu puanlar vermiştir. 

Harran Üniversitesi de adil ve tarafsız bir şekilde mülakat yaparak örnek olmuştur. Bu tür uygulamaların standart bir hale getirilmesi için YÖK tarafından düzenleme yapılması gerekmektedir. Bağlayıcılığı olan bir düzenleme sayesinde tekdüze bir uygulama da hayata geçirilmiş olacaktır. Sadece üniversiteler için değil diğer tüm kamu kurumları için tekdüze bir uygulamaya geçirilmesi gereklidir. Zira yetişmiş kalifiye personellerimiz bu tür uygulamalar yüzünden sürekli olarak yurtdışında iş arayışlarına girmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.