Hastanelerde Hasta Hakları Birimi Güçlenecek

Hastanelerde Hasta Hakları Birimi Güçlenecek

Sağlık Bakanlığı hastanelerde hasta hakları birimi yerinde değerlendirme ekipleri kurulmasını istedi.

Ekipte Pek Çok Farklı Meslekten Çalışan Yer Alacak
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, 81 ile yazı göndererek hastanelerde Hasta Hakları Birimi Yerinde Değerlendirme Ekipleri kurulmasını istedi. Ekibin aktif olarak göreve başlanmasını sağlanmasını ve sürecin takip edilmesini istedi. Bu ekipte farklı meslek gruplarından çalışanlar yer alarak hastaların sorunlarını çözecek.  
Ekipte birim sorumlusu, psikolog, iletişim veya halkla ilişkiler uzmanı, sosyal hizmet uzmanı yer alacak. Bu personeller hasta hakları konusunda eğitimli ve iletişim becerisi yüksek kişilerden seçilecek. 

Klinikler ve acil servislerde hastalar, hasta yakınları ve sağlık personelleri arasında yaşanan sorunların çözümü için ekip devreye girecek. Sorun oluşması ihtimali olan konularda da ekibe başvurularak çözüm üretilmesi sağlanacak. Olaylara yerinde ve ani müdahaleler yapılarak sorunların büyümesi önlenecek. Eğer şikayet yoğunluğu olan poliklinikler söz konusu ise buralara saat başı ziyaret gerçekleştirilerek sorun çıkmaması için önlem alınacak. Sorun çıkarması muhtemel olan hasta ve hasta yakınları ile iletişim kurulacak. Şikayet ve başvurular yapılmadan sorunun çözümü sağlanacak. 

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, daha önce bu birimin kurulduğu hastanelerde şikayetlerin ve sağlık çalışanlarına şiddet vakalarının azaldığı da belirtildi. Projenin en kısa sürede hayata geçerek, aktif olarak çalışmaya başlaması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.