1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Hatalı Maaş Ödemesi Nasıl Tahsil Edilir?
Hatalı Maaş Ödemesi Nasıl Tahsil Edilir?

Hatalı Maaş Ödemesi Nasıl Tahsil Edilir?

Memurlara ödenen maaş, nöbet, ek ücret gibi kalemlerde hatalı ödeme yapılması halinde iade için hangi mevzuat uygulanır? Ancak mevzuat gereği yapılan maaş, tazminat, zam, nöbet gibi ücretler kamu zararına girmeyecektir.

A+A-

Kamu Zararının Tahsili
Yanlış ödenen mali hakların geri alınmasında kamu zararlarının tahsiline ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik hükümleri uygulanmaktadır. Kamu zararı durumu memurun kasıt, kusur ve ihmalinden kaynaklanan kamu kaynaklarının artması ya da eksilmesi halidir. Eğer mevzuatta öngörülmediği halde bir ödeme yapılırsa bu da kamu zararı olacaktır. Bu zarar tespit edildiği takdirde zararın oluşma tarihinden itibaren hesaplanan faiz ile birlikte tahsil edilecektir. 

Alınmayan mal ya da paraları alınmış gibi gösterenler, yapılmayan inşaat ya da üretimleri yapılmış gibi gösterenler, bunun için yasa dışı belge düzenleyenler için TCK hükümleri uygulanacaktır. Bu şekilde davranışlarla kamu kaynağında artış ya da eksilmelere sebep olanlar suç işlemiş sayılır ve müeyyide ile karşılaşır. Ayrıca bu filleri yapanların aldıkları bir aylık net ödemenin iki katına kadar da para cezası kesilecektir. 

Kamu zararı bu şekillerde zarara sebep olan kamu görevlisinden ve diğer gerçek ya da tüzel kişilerden tahsil edilecektir. Kamu zararı bu şekilde giderilecektir.

Nöbet Ücreti Mal ve Hizmet Değildir
Kamu zararına ilişkin olarak Danıştay 12. Dairesi tarafından bir karar verilmiştir. Sağlık personeline hatalı olarak ödenen nöbet ücreti için verilen kararda değerlendirmeler yapılmıştır. Kamu zararının tespiti için dayanak alınan yönetmeliğin sadece mal ve hizmetler için geçerli olduğu belirtilmiştir. Nöbet ücretinin ise bir mal ya da hizmet olmadığı tespiti yapılmıştır. Mevzuata dayalı olarak yapılan maaş ödemeleri bu yönetmelik kapsamına girmeyecektir. 
Danıştay tarafından hata, ihmal ya da kasıtla personellere fazla ödeme yapılması halinde kamu zararının doğmayacağına karar verilmiştir. 

Danıştay tarafından verilen bu karar ile yönetmeliğin nasıl uygulanması gerektiği daha iyi anlaşılmıştır. Yönetmelikte belirtilen kamu zararının kapsamı, hangi ödemelerin bu kapsama girdiği gibi noktalarda yüksek mahkemenin kararı ile yönetmelik detaylandırılmıştır. Buna göre karşılıksız alınan mal veya hizmetler için kamu zararı doğmaktadır. Ancak mevzuat gereği yapılan maaş, tazminat, zam, nöbet gibi ücretler kamu zararına girmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.