1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hava Kuvvetleri 2026 Değil 2019 Dünya Standartlarında
Hava Kuvvetleri 2026 Değil 2019 Dünya Standartlarında

Hava Kuvvetleri 2026 Değil 2019 Dünya Standartlarında

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Pilot açığını kapatmak üzere düğmeye basmıştı. Yapılan çalışmalar sonucu olumlu sonuçlar vermeye başladı. Türkiye 2026 değil 2019 yılında dünya standartlarına kavuşmuş olacaktır.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün büyük zararı verdiği kurumlardan biri Hava Kuvvetleri Komutanlığı. Darbe girişiminin ardından soruşturmalarla Hava Kuvvetleri'nden 300'e yakın pilot ihraç edildi. Açığa alınmış olanlardan geri dönenler oldu. Daha sonraki yıllar için konulan hedefler de düşünülerek Hava Kuvvetleri'nin pilot ihtiyacını gidermek ve açığı kapatmak için çıkarılacak KHK ile TSK'dan ayrılmış ve özel sektöre geçmiş pilotların özel sözleşmelerle geri dönüşlerinin sağlanması amaçlanmıştı.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan kararnameyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) personel ihtiyacının karşılanmasıyla görevlendirilen Milli Savunma Bakanlığınca, ilk olarak Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığında oluşan pilot açığının kapatılmasına yönelik çalışma başlatmıştı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan ve çoğunlukla FETÖ'cü personelin engellemesi sonucu savaş pilotu olamayıp'yer hizmeti sınıfı'na gönderilen personelden 1076'sına yeniden pilot olma için başvuru imkanı tanındı. Başvurulardan uygun olan 967'si yeniden incelendi. İncelemelerin ardından ilk etapta 295 personel sağlık muayenesine ve fizyolojik eğitime gönderildi. 281'i uçuşa gönderilmeye hazır hale geldi. 47'si de pilot öğretmenliği için uygun görüldü. Daha önce çıkarılan kanun hükmündeki kararname (KHK) doğrultusunda Hava Kuvvetleri'nden ayrılıp sivil havacılıkta görev yapan 40 - 60 pilotun da öğretmen pilot olarak görev yapacağı dikkate alındığında Hava Kuvvetleri'nde öğretmen pilot sayısının 90'a ulaşacağı hesap edildi. 90 öğretmen pilotun yetiştireceği pilotlarla, önümüzdeki yıldan itibaren Türk Hava Kuvvetleri'ndeki öğretmen pilot sayısının 150 ile 200 arasında olması hedeflenmiş durumda.

Geri dönenlerin aralarından bir kurmay albay ve 6 kadın pilot olmak üzere işlemleri tamamlanan 17 kişi 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında yeniden subaylığa görevi verildi. Tekrar subaylığa dönen pilotların büyük bölümünün öncelikle eğitim uçuşlarında görevlendirildiği öğrenildi. Bir süre eğitim uçuşu gerçekleştirecek bu pilotların daha sonra eğitici olarak görev yapacağı kaydedildi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan ihraçlar nedeniyle Hava Kuvvetleri envanterindeki savaş uçaklarını kullanacak pilotların sayısı, dünya standartlarının çok altına düşmüş, yapılan hesaplar sonucu sandalye muharip pilot oranının 1'e 0.8 olduğu anlaşılmıştı.

Mevcut durumun devam etmesi halinde dünya standardı olan 1 sandalyeye 1.5 pilot oranına ancak 2026'da ulaşılabileceği hesaplanmıştı. Ancak çıkarılan KHK ve geri dönüşler sayesinde dünya standardına 2019'da ulaşılacağı açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.