1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Hayalet” İnsan Türü Batı Afrika’da Ortaya Çıktı
“Hayalet” İnsan Türü Batı Afrika’da Ortaya Çıktı

“Hayalet” İnsan Türü Batı Afrika’da Ortaya Çıktı

Bilim insanları, Batı Afrika’da gizemli bir insan türüne dair bulgular elde etti. En az yarım milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen tür geniş bir kitlenin geçmişini oluşturabilir.

A+A-

Batı Afrika’nın Beşte Biri 

Bilim insanları, en az 500 bin yıl önce yaşamış ve genleri günümüze kadar gelen gizemli insan türüne ulaştı. Bu genlerin Batı Afrika genlerinin beşte birinin olabileceği tahmin ediliyor. Hayalet tür olarak isimlendirilen bulgular, daha önceki araştırmalardan daha farklı bir süreç seyrediyor. Önceden yapılan araştırmalara göre modern insan Homo sapien'lerin Afrika'dan göç ederek Neandertal ve Denisovanlarla melez bir gen ortaya çıkardığı biliniyordu. Fakat kıtayı hiç terk etmemiş insanlarla ilgili pek bir şey bilinmiyordu. Uzmanlar bu durumu sıcak iklimlerde eski DNA’larla alakalı veri toplamanın zorluğuyla ilişkilendiriyordu.

Üç Ülkedeki Genler Araştırıldı

Araştırmacı bilim insanları Sriram Sankararaman ve Arun Durvasula 3 ülkede 405 gen dizilimini inceledi. Bilgisayar modellemesiyle gen dizilimleri arasındaki kıyaslamalar yapıldı. Buna göre İbadan bölgesindeki Yoruba halkının genleri incelemeye alındı.  Neandertal ve Denisovanlara ait genlerden fazla yeni bulgularla alakalı sonuçlar elde edildi.

Sierra Leone'de yaşayan Mende halkı üzerinde yapılan incelemeler de aynı şekilde sonuç verdi. Batı Afrika topluluklarının genlerinde eski gen grupları olduğu düşünülüyor. Bu "hayalet" insanların modern insanların atalarından çok uzun süre önce koptuğu, Batı Afrikalılarının atalarıyla gen karışımı yaşadığı da diğer baskın görüş.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.